Po vjen stuhi e frikshme në Shqipëri, sinoptikanët greke bëjnë paralajmërimin, nga sonte nis hataja

215

Në ditët në vijim një pjesë e territorit shqiptar pritet që të përfshihet nga një mot i ashper me reshje dhe stuhi.

Observatori Kombëtar i Athinës thekson se vala e stuhisë nga Italia do të g odasë Shqipërinë dhe Greqinë.

Sipas hartës së publikuar nga mediat në vendin fqinj, shqetësimi atmosferik në Itali pritet të lëvizë ngadalë në lindje me fenomene të forta lokale nga mesdita e së mërkurës, 6 Tetor deri në fund të javës.

Harta e publikuar nga mediat greke/ Bazuar te harta meteorologjike e lëvizjes së stuhisë, reshjet do të prekin një pjesë të konsiderueshme të territorit tonë dhe veriun e Greqisë. Reshjet pritet që të zgjasin deri në datë 8 tetor.

Lexo edhe:   Babë e bijë Shqiptarë bllokohen në majën më të lartë