Dyshimet për trafik “malli”/ Pse u largua piloti i avionit të rrëzuar në Kelmend

121

Një avion i dyshimtë, pa asnjë shenjë identifikimi është rrëzuar në Vermosh e ndërkohë ngjarja është mbuluar me mister. Avioni u ul rreth orës 09:00, tentoi të ngrihej pas 30 minutash, por u përplas me pishat dhe u ul sërish.

Referuar dëshmisë të kryeplakut të fshatit që ka bërë , Prek Vata ai ka thënë se 2 personat që ishin në bord janë marrë nga një makinë ngjyrë të bardhë, gjurmët e së cilët janë ende në livadh. Ai thotë barinjtë e kanë parë këtë skenë dhe kanë shkuar për t’i ndihmuar, por nuk janë lejuar.

E gjithë kjo ngjarje ngre dyshime se mund të bëhet fjalë për trafik të lendeve te ndaluara, nisur edhe nga fakti se kryeplaku thotë se në këtë zonë ka pasur parcela si edhe operacione nga policia për shkatërrimin e tyre.

Kush është piloti dhe pasagjeri, në çfarë ore ka mbërritur avioni? Cila ka qenë pesha e tij në fluturim? Sa karburant ka patur në serbator? Funksiononin apo jo pajisjet e transmetimit GPS, si dhe shpejtësia e fluturimit, këto janë disa pyetje që nuk kanë marrë ende një përgjigje.

Lexo edhe:   Ndryshon komplet moti, ja çfarë pritet ditën e sotme