Kjo zonjë nuk është Rita Ora e as Dua Lipa, por është shkenctarja shqiptare e mjekësisë

177

Një shembull i rrallë
Kjo zonjë nuk është Rita Ora e as Dua Lipa, por është shkenctarja shqiptare e mjekësisë bërthamore, Prof.Dr.

Egesta Lopci gjatë një Konference vjetore të Mjekësisë Bërthamore të Malajzisë (MyNM) 2021

Shkodranja Egesta Lopci, hulumtuese në Spitalin e Milanos e cila veç tjerash thotë:
“Pa hulumtime shkencore, në çdo dy sekonda mund të vdiste nga një njeri nga kanceri deri në vitin 2030“.

*Egesta Lopçi, është studiuese e avancuar e mjekësisë bërthamore. Së fundmi ajo është nderuar me një tjetër çmim ndërkombëtar për kërkimet shkencore të luftimit të kancerit.

Dr. Lopçi që prej 20 vitesh jeton, studion e punon në Itali. Disa nga angazhimet shkencore janë puna si mjeke në spitalin “Humanitas” në Milano, relatore për masterin e hematologjise pediatrike në “La Sapienza” në Romë, anëtare e Komisionit Pediatrik dhe Etik në Shoqaten Europiane të Mjekesisë.

Krenar me ty Egesta !
Shpërblyesi të shpërbleft!

Mediat tona që nuk i japin hapsirën e duhur nje shkenctareje si kjo!

Shpërndaje!

Shkruan ne facebook faqja “Xhamite e Tiranes”

Lexo edhe:   OSHEE lajmeron defektin, ja sa do qendrohet pa drita...