Tjeter karantinë dhe mbyllje te shkollave ne vjeshte dhe dimer? Brataj jep lajmin qe gjithe e prisnim

294

Vjeshta është përpara dhe ankthi vjen në rritje duke parë shifrat e infektimeve cdo ditë. Por kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj siguroi në “LOG” se nuk do të ketë mbyllje tjetër të vendit.

“Masat kanë sens gjithmonë me faktin e epidemiologjisë tani, ka arritur 300 numri i të infektuarve për 100 mijë banorë nga 40 që ishim.

Nuk do të ketë më mbyllje asnjëherë. Edhe shkollat nuk kanë sens të mbyllen deri në momentin që përballohet. Mbyllje tjetër nuk do të kemi. Plus kemi imunizim të mirë, të vazhdojë vak sinimi” tha ai.

Lexo edhe:   Do të vazhdojë akoma...? I nxehti ‘pushton’ vendin, meteorologu parashikon kthesën e madhe të motit: Ja çfarë pritet pas temperaturave të larta