Sa të bukura dhe të veçanta…/ Foto të rralla me ngjyra, si dukej Shqipëria e shqiptarët para 1 shekulli

Fotot e mëposhtme i përkasin Shqipërisë në vjeshtën e vitit 1913. U kryen nga fotografë të paguar nga filantropisti i njohur Albert Kahn, i cili në fillim të shekullit të kaluar ndërmori një projekt për të krijuar koleksion fotografik të popujve kudo në botë.

 

Fotot janë shkrepur përmes procesit të ri të asaj kohe (autokromit), sistemi i parë fotografik që nxirrte foto me ngjyra. Kahn dërgoi grupe fotografësh në më shumë se 50 vende të botës, përfshi këtu Kosovën e Shqipërinë.

 

Më poshtë gjeni fotot në Shqipëri, të shkrepura gjatë tetorit të vitit 1913.

 

 

 

 

 

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

(Video) Del telefonata e plotë e Oltës me të shoqin, momenti kur i tha s’ke punë me Luizin

Banorët e Big Brother kanë patur sot mundësinë të...

Edhe Vis Pupa merr telefonatën nga e shoqja: Kupën dua ta çosh në Shkodër

Të martën e kaluar, Arbana Osmani i lajmëroi banorët...

‘A të them me kë jam unë’? Bashkëshortja habit Elvis Pupën?

Elvis Pupa ka zhvillaur ditën e sotmë një bisedë...