Basha e largoi nga PD-ja/ Sali Berisha nuk dorëzohet kollaj, tregon se çfarë do të bëjë…

113

Ish-kryeministri Sali Berisha paralajmëroi që nesër do të jetë në parlament pavarësisht vendimit të Bashës për ta përjashtuar nga grupi parlamentar demokrat. Berisha u shpreh në Syri Tv se Basha duhet të konsideronte 5 herë dorëheqjen, para se të vendoste përjashtimin e tij nga grupi parlamentar.

 

“Ai është kërcënuar që të bëjë gjëmën Partisë Demokratike. PD ka dorëzuar për shkak të Edi Ramës dhe Sorosit sovranitetin e saj. Berisha që ditën e parë ka ndjekur vetëm një qëllim. Kam ndjekur rrugën gjyqësore. Nuk i kam kërkuar kurrë ndihmë kryetarit. Ia kam bërë të qartë. Ndihma më e madhe ka qenë që të kërkonte transparencë. Nuk kam kërkuar ndihmë përveç transparencës. Kam zgjedhur këtë qëndrim timin.

 

Dhe as nuk do i kërkoj kujt ndonjëherë. Kanë kërcënuar me çdo gjë. Do qëndroj në mbrojtje të sovranitetit të këtij vendi dhe PD. Do shkoj në parlament pa diskutim. Nuk ka asnjë lloj diskutimi. Në veprimin e tij, kryetari i PD shkelmoi parimet themelore. PD-në e kanë themeluar studentët dhe intelektualët shqiptarë. Në kulmin e izolimit dhe rrethimit. Kanë vendosur parimin e interesit kombëtar.

 

Sot Basha nën presionin e madh të lobimit korruptim, Rama-Soros shpall një vendim më të paligjshmin në historinë e pluralizmit kombëtar deri sot. Besoj se momenti nuk është për t’u futur në këto diskutime. Nuk është PD e Sorosit, është Shqipëria në një shkallë të caktuar Republika e Sorosit.

 

Kjo nuk do të thotë që shqiptarët të mos ngrihen në ndërgjegjen e tyre kombëtare. Unë besoj që këto që të thashë, për një gjë të siguroj që Berisha do bëjë gjithçka për të rivendosur sovranitetin e PD-së të cilin sot Basha mund të kishte dhënë 5 herë dorëheqjen para se ta shkelmonte në këtë mënyrë”, tha Berisha.