Foshnja e porsalindur shqiptare rezulton pozitive me COVID

98

Infermierja Kryesore e Spitalit të Përgjithshëm të Pejës, Hidajete Krasniqi, ka folur për gjendja e tanishme, sa i përket situatës me COVID-19.

 

Bazuar në të dhënat e fundit, Krasniqi ka thënë se gjendja me COVID-19 është lehtësuar, ndërsa lajmi i mirë është se ka rënë numri i viktimave, pasi ishte vetëm një humbje jete si pasojë e pandemisë, derisa ditë më parë, ka pasur numër shqetësues të viktimave.

 

“Për momentin janë 212 pacientë që po trajtohen për coronavirus, prej tyre 188 janë me oksigjenoterapi. Janë edhe 169 raste pozitive, 12 rezultuan negativ, derisa edhe 29 pritet të testohen”, ka thënë Krasniqi.

 

Sipas kryenifermieres Krasniqi, ka shumë fëmijë të infektuar, por se janë duke e kaluar lehtë virusin.

 

“Kemi pranuar një foshnje, që së bashku me nënën lehonë ishin të infektuar dhe pas kontrollit janë lëshuar në shtëpi, pasi kanë gjendje të lehtë”, ka thënë Krasniqi.

 

“Ka pasur edhe një rast, kur një nënë shtatzënë, e infektuar me COVID-19, ka sjellë në jetë fëmijën, që ka rezultuar pozitiv me coronavirus. Por, se të dy si nëna, ashtu edhe fëmija janë në gjendje të mirë shëndetësore”, ka deklaruar ajo.