Mjeku ben deklaraten e forte: Ja cfarë na pret në dimër nga “Delta” behuni gati

274

Ekspertët paralajmërojnë për një dimër ndryshe, pasi numri i rasteve të koronavirusit po rritet në shkallë globale.

 

Koronavirusi në të gjithë botën kanë kaluar shifrën prej 4.5 milionë dhe rastet e konfirmuara kanë arritur në 217.2 milionë.

 

Hapja është për shkak të përhapjes së mutacionit më ngjitës “Delta”, relaksimit të tepruar të masave të shëndetit publik, si dhe rritjes së udhëtimeve gjatë verës.

 

Mjeku grek Demosthenes Sarigiannis paralajmëroi qe duhet te jemi me te kujdesshem dhe te jemi me vigjilent.

 

“Do të ketë një prirje rritëse nga java e ardhshme dhe do të arrijë kulmin në fund të shtatorit-fillim të tetorit me 7,000 deri në 8,000 raste në ditë në një mesatare javore. Ne do të kemi më shumë raste në ditë. Duhet të shpejtojmë vaksinimin” theksoi ai./ db/Abcnews.al