Moti merr kthesën e madhe ditën e nesërme, meteorologia e njohur parashikon si do të jetë koha në gjithë vendin tonë

133

Meteorologia Adiola Bani parashikon se këtë fundjavë në vendin tonë pritët të ulen temperatura dhe do të kemi reshje shiu, kryesisht në zonat veriore.

“Reshjet e munguara të verës do i presim gjatë këtyre dy ditëve do jenë prezente dhe do ndihmojnë shumë në shuarjen e vatrave të zjarrit, të cilat janë aktive sidomos në zonat veriore të Shqipërisë. Reshjet e para kanë nisur që në orët e para të ditës së sotme në skajin verior dhe gradualisht janë shtrirë në një pjesë të mirë të gjithë rajonit verior.

Gjatë orëve të pasdites presim që këto reshje të përfshijnë pjesërisht edhe zonat qendrore të Shqipërisë. Zonat jugore mbeten me kthjellime dhe vranësira të herëpashershme. Gjatë natës presim që reshjet e shiut të shtrihen edhe në jug, duke bërë që dita e enjte të nisë me vranësira të shpeshta e reshje shiu”, tha Bani për Report.

Përsa i përket fundjavës, meteorologia tha se pushuesit do të kenë mundësi të shkojnë në plazh, por vetëm e premtja paraqet një ‘rrezik’ për bregdetin e Durrësit, Lezhës dhe Velipojës, pasi mund të përfshihet nga reshje shiu.

“Fundjava do ketë përmirësim sa i përket kushteve të motit. Bregdeti do jetë me kthjellime kryesisht, vranësirat do jenë shumë pak prezentë, ndërsa reshjet i presim në pjesën tjetër të territorit shqiptar. E premtja është ajo që mund të rrezikojë zonën e Velipojës, Lezhës dhe Durrësit, ndërsa jugperëndimi i Shqipërisë mbetet me mot të kthjellët. Pritet që të e shtuna paraqitet me mot më të kthjellët, ndërsa e diela na sjell vranësira dhe reshje të izoluara shiu në vendin tonë”, u shpreh meteorologia.

Në lidhje me temperaturat, Bani u shpreh se do të ketë ulje, ku termometri në zonat malore do të zbresë deri në 23 gradë celsius, ndërsa në zonat e ulëta dhe ato bregdetare temperatura do të shkojë në 30 gradë.

“Reshjet gjatë të premtes, të shtunës dhe të dielës do jenë shumë pak prezente gjatë territorit shqiptar. Kryesisht bregdeti do jetë me kthjellime. Reshjet gjatë fundjavës i presim në zonat malore. Për shkak të reshjeve presim të kemi rënie të temperaturave, sot presim jo më shumë se 32 gardë celsius në zonat më të nxehta.

Tjetër rënie presim ditën e nesërme, ku termometri të zbresë deri në 23 gradë celsius në zonat malore dhe në zonat e ulëta dhe bregdetare presim që termometri të shënojë jo më shumë se 30 gradë, konkretisht në zonën e Elbasanit dhe Beratit”, vijoi Bani.