Çfarë po paralajmeron ai…? Shpërthen i revoltuar Erion Braçe: “Do ia shihni flakën pas dhjetë ditëve”

222

Z.kryeministri Erion Braçe ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale në lidhje me grumbullimet masive në qytetin e Korçës ku po zhvillohet ‘Festa e Birrës.

Braçe i quan papërgjegjshmëri grumbullimet masive dhe paralajmëron se ‘flakën’ do e shohin pas 10 ditësh.

Statusi i plotë:

POOO E NDEZET KORCEN!

FLAKEN E SHIHNI PER 10 DITE DHE

NUK DO SHUHET DOT ME BIRRE! Vera eshte liri! Por jo papergjegjshmeri! Jo ne kohe #COVIDI vecanerisht. DO TA JETOSH NE KLUB, NE FESTA, KONCERTE,

NE STADIUM, NE PUNE, NE SHKOLLE, KUDO, VAAAAAKSIIIIIINOOOOOHUUUU! Por pa vaksinuar grumbullime te tilla e ndezin, i vene flaken dhe nuk e shuajne dot! Jane papergjegjshmeri edhe pse eshte vere, edhe pse eshte koha per te pushuar e gezuar.

Ekuilibri ne liri mes infektimit, nevojes, punes, argetimit qe na solli shkelqyeshem deri ne nisje te veres, duket se ka levizur per keq, ndaj edhe numri i te infektuarve po rritet; NUMRAT E TE VAKSINUARVE ME DY DOZA

NUK JANE AQ SA LIRIA QE PO PERDORET QESIM E PA MASA MBROJTESE NGA GJITHKUSH. Ne nje gjendje te tille, rikthimi tek masat kufizuese ose vaksinimi plus nje maske na mbrojne jeten, tonen e te familjes; TANI ESHTE KOHA PER KETE DETYRIM! Te gjithe ata qe jane ne nevoje e ne marredhenie me shtetin, duhen vaksinuar;

Shembujt per e me ata qe jane ne pamundesi ekonomike per te perballuar shpenzimet e semundjes jane te forte dhe vaksinimi i detyrueshem per ta ka qene zgjidhje; Te gjithe ata qe jane ne marredhenie me shtetin e ne sherbim te qytetareve duhen vaksinuar;

Shembujt nga sektori i sherbimit shendetesor, sherbimit arsimor, sherbimit publik ne teresi qofte edhe nga Italia fqinje jane te forte dhe referojne vaksinimin e detyrueshem;

Te gjithe ata qe duan argetimin ne grup e pa limit ne ambjente qe lehtesisht kthehen ne qendra infektimi masiv, duhen vaksinuar; Shembulli i koncerteve masive ne Kosove por edhe ketu, dy ndeshjet me tifoze masivisht e thuajse ne 100% te kapacitetit ne Shkoder, duhet te mjaftojne per ta bere vaksinimin te detyrueshem. Aaaa dhe nje gje;

DETYRIMI NIS NGA ME TE PUSHTETSHMIT, INSTITUCIONET QE MATERIALIZOJNE PUSHTET DHE VIJOJNE ME KOMUNITETET; Ne shtator nis Kuvendi por askush nuk di deri tani se sa prej deputeteve jane vaksinuar plotesisht me dy doza vaksinash; DETYRIMI DUHET TE NISE ATY!