Shume pak persona e njohin dhe i’a dine emrin: Eshte nje bime qe rritet gjeresisht ne vendin tone dhe sheron keto 4 probleme qe…

163

Mëlqinja është një shkurre me gjemba që rritet në shumë zona të Shqipërisë dhe ofron shumë vlera shëndetësore.

Ekspertët e AgroWeb.org thonë se mëlqinja përmban një susbt ancë kimike të quajtur berberinë e cila lufton inflamacionin, ul tensionin e gjakut dhe ka efekt qetësues.

Berberis vulgaris (Mylqinja) i përket familjes Berberidaceae (Berberidore). Ajo është e përhapur në pyje, kullota dhe shkurre shkëmbore.

Shtrihet përgjithësisht në zonat e larta malore si në majën e Çardakut, Malin e Shenjtë (Mirditë), Malin e Thatë, Korab, Çermenikë etj.

Mbi bazën e studimeve të realizuara nga biologët rezulton që ajo është një bimë e rrallë dhe për këtë arsyeje kërkon një mbrojtje individuale.

Për një zemër të fortë

Përbërësit kimikë të mëlqinjës e mbrojnë zemrën nga ishemia e cila shkaktohet nga dëmtimi në inde që ndodh kur gja. ku nis të qarkullojë normalisht pas mungesës së oksigjenit.

Berbamina, një prej këtyre përbërësve rregullon nivelin e joneve të kalciumit brenda qelizave. Ajo parandalon aktivizimin e një proteine të quajtur kalpainë, e cila ka një rol kryesor në infarktin e zemrës.

Berbamina rrit ndjeshmërinë e qelizave ndaj kalciumit, një mineral që rregullon kontraktimin e muskujve. Ekspertët e AgroWeb.org rekomandojnë që të konsultoheni me një mjek përpara përdorimit të mëlqinjës.

Kundër diaresë

Mëlqinja mbron mëlçinë por ndihmon edhe në trajtimin e diaresë, sidomos asaj të shkaktuar nga hel. mimi nga ushqimi.

Studimet kanë treguar se mëlqinja zbut shenjat më shpejt se antibiotikët, por këta të fundit janë më të fuqishëm në elim. inimin e baktereve.

Duke qenë se bakteret e diaresë lënë pasoja serioze, rekomandohet që antibi otikët të shoqërohen edhe me mëlqinjën për një shërim më cilësor.

Megjithatë, përpara se të ndërmerrni këtë hap duhet të konsultoheni me një mjek. Kjo sepse mëlqinja ka gjasa të zbusë efikasitetin e antibio tikëve.

Kundër infeksioneve dhe çrregullimeve të lëkurës

Mëlqinja përdoret për zbutjen e inflamacionit dhe infeksioneve në traktin gastrointestinal, respirator dhe urinar. Barishtja përdoret edhe kundër mykut në lëkurë.

Ekstraktet e saj zbusin simptomat e akneve apo psoriazës. Por studime të mëtejshme shkencore janë të nevojshme për të konfirmuar këto pretendime.

Përdorimet

Rrënja e mëlqinjës është përdorur tradicionalisht në mjekësinë popullore për të zbutur shenjat e diaresë, problemeve me stomakun dhe etheve.

Aplikimet në lëkurë të rrënjës së mëlqinjës zbusin inflamacionin dhe problemet në lëkurë siç është psoriaza, megjithatë nevojiten studime të mëtejshme shkencore.

Lëvorja e rrënjëve dhe frytet e thara të bimës përdoren si preparate mjekësore. Mëlqinja ka veti laksative, diuretike, koleretike, spazmolitike.

Ajo përdoret në sëm. undje të veshkave, në gu rë të veshkave, në pezmatime të rrugëve urinare (sipas këshillës së mjekut).

Tejkalimi i do zës mund të dëmtojë veshkat si dhe mund të japë përgjumje, të vjella, diarre etj. Frytet përdoren në përgatitjen e çajrave të pasur me vitaminë C.

Një lugë çaji me pluhur lëvoreje të grimcuar hidhet në 2 filxhanë çaji ujë dhe zihet 5-10 minuta. Çaji kullohet dhe pihet gjatë ditës i ndarë në 3 pjesë. Mëlqinja mund ruhet deri në 18 muaj./njekomb.org