Të martuara që ekspòzojnë hiret. Hygerta Sako: E turpshme të…

218

E ftuar në emisionin e mëngjesit “Wake Up”, Hygerta Sako, ish ‘Miss Albania 1995’ prej kohësh drejton në ekranin e televizionit publik një emision dedikuar futbollit.

Edhe pse kanë kaluar shumë vite që kur ajo ishte ‘Miss’, ajo mbetet një nga femrat më të bukura shqiptare.

Tema e dites në “Wake Up” është “nuk mund të jesh edhe një bashkëshorte e mirë e denjë edhe një femër sénsuale”.

Krejtësisht kundër kësaj teme, Sako argumenton se është e turpshme të gjýkosh një femër nga statusi civil.

Sipas saj nëse një personazh publik, gëzon forma të bukura trupore, është e bukur ose më saktë ndihet mirë me veten e saj, me trupin e saj, nuk ka asnjë kuptim që të ndihet e kufízuar nëse duhet të postojë këtë apo atë foto nëpër rrjete sociale dhe jo vetëm.

Edhe pse në moshë të mesme, mbi 40-vjecare, Sako poston vetë të tilla foto në rrjete sociale pavarësisht faktit se ajo është e divòrcua.

Por, duhet përmendur fakti që ka një vajzë 15-vjecare, pra në një mënyrë apo në një tjetër edhe vetë Hygerta është pre e bòllízmít në Shqipëri.

“Ky është thjesht një paragjykim alla-shqiptar dhe kam përshtýpjen se këtë paragjýkim e bëjnë njerëzit me një horizont vërtetë shumë të cenuar.

Dhe këtë e them me gojën plot, sepse mua më duket alogjikë madje e tùrpshme do thoja, që të gjýkosh një femër nga statusi.” Shprehet e revòltuar Hygerta, live në studion e mëngjesit.