Vala ekstreme e të nxehtit po vjen autoritet bej thirrje per me shume kujdes

143

Vape e madhe përtej Paqësorit Veriperëndimor dhe Kanadasë për shkak të valës së të nxehtit.Edhe Evropa është ne një vale te nxehti afrikan ndaj duhet te jemi te kujdesshëm sidomos për moshat e thyera.

 

Pjesa më e madhe e njerëzve janë gjetur të vetëm në banesa pa ajër të kondicionuar apo freskuese. Disa ishin të moshuar deri në 97 vjeç.

 

Pasi meteorologët paralajmëruan për një valë të nxehti me temperatura rekord, autoritetet në Paqësorin Veriperëndimor dhe në Kanada vendosën qendra freskimi, shpërndanë ujë tek të pastrehët dhe morën masa të tjera.

 

Në Kanada, kryeprokurorja e Kolumbisë Britanike, Lisa Lapointe, tha se duhet te bëni kujdes.

 

Autoritetet shtetërore të Uashingtonit i kanë atribuuar nxehtësisë ekstreme dhe kjo do te thotë qe presim dite te vështira derisa moti te qetësohet dhe temperaturat te bien.