Vjen lajmi i mirë, qeveria greke zyrtarizon hapjen e kufijve me Shqipërinë

Qeveria greke ka zyrtarizuar hapjen e kufijve me Shqipërinë.

 

Sipas vendimit të dërguar mëngjesin e së premtes në pikat kufitare, pika kufitare e Kakavijës punon 24 orë dhe hiqet limiti prej 1500 personash.

 

 

Pika kufitare e Kapshticës u hap një ditë më parë dhe do të funksionojë 24 orë, ku hiqet limiti prej 400 personash.

 

Pika kufitare e Qaf Botës funksionon 07-16.00 me 250 persona limit.

 

Porti i Sarandës funksionon normalisht pa limit pasagjerësh.

 

 

Për të kaluar në kufirin grek mbetet vendimi për rapid test ose pcr, jo më herët se 72 orë përpara udhëtimit ,si dhe detyrimi i plotësimit të formës plf jo më vonë se 24 orë para udhëtimit.

 

Ndonëse fillimisht qeveria greke kishte vendos masat kufizuese deri në datën 3 korrik,duket se anulimet masive të tour operator britanikë në zonat turistike të Pargës,Korfuzit dhe veriut të Greqisë,kanë detyruar një hapje më të shpejtë të pikave kufitare me vendet e Ballkanit.

 

Burime nga ministria greke e turizmit,i thanë Top Channel se turistët nga vendet e Ballkanit,Serbi,Rumani dhe Shqipëri do të jenë e vetmja shpresë për rimëkëmbjen e turizmit në disa zona të Greqisë,sidomos në Parga, ku anulimet e rezervimeve britanike rrezikonin të fusnin në kolaps industrinë e turizmit në këtë zonë dhe shqiptarët janë pikërisht ata që këtë vit duket se do ta “shpëtojnë”.

TE TJERA

spot_img