Térmeti i fortë ne Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

300

Një térmet me magnitudë 3 ballë të shkallës Rihter është regjistruar pas mesnatës duke hyrë e premtja, me lokalízim në Sarandë.

 

Shërbimi sízmik evropian EMSC tha se epiqendra e térmetit ishte pranë Urës së Gajdarit.

 

Shërbimi njoftoi më vonë se tërmeti kishte intensitet makrosízmík 4 ballë të shkallës Merkali.

 

Thellësi e térmetit të orës 00.04 ishte vetëm 2 kilometra ndaj u ndje gjerësisht në rajonin jugor të vendit.

 

Térmeti ka shkàktuar fríkë dhe paník te qytetarët, që kanë dalë nga shtëpitë, por paraprakisht nuk raportohet për déme.

 

Në vitet e fundit vendi por edhe rajoni janë godítur nga disa térmte me magnitudë të lartë.