Pushuesi vdiq në Velipojë, familja akuza për ambulancën, Brataj: Jo të gjithë shpëtojnë

Pak ditë më parë një pushues, shqiptar nga Kosova ndërroi jetë në Velipojë, pasi pësoi atak kardiak sapo hyri në det për t’u larë.

Ankesat nga familjarët e pushuesit që ndërroi jetë ishin të shumta për vonesë nga ambulanca, e cila sipas tyre, nëse do të kishte shkuar më shpejt, familjari i tyre mund të kishte shpëtuar. Por si jemi këtë vit me situatën në plazhe për ofrimin e ndihmës së shpejtë, a jemi gati?

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj i ftuar në Radarin Informativ në ABC u përgjigj duke thënë se “Sigurisht që jemi gati në këtë situatë por duhet të kemi edhe një gjë parasysh, jo çdo sëmundje shërohet, jo të gjithë shpëtojnë sepse varet nga grada e sëmundjes” tha ai.

Gazetarja Jonida Shehu replikoi duke thënë se kjo mund të vlerësohet kur ambulanca të ketë shkuar në kohën e duhur. “Po sigurisht që ne shkojmë në kohën e duhur. Një infarkt varet se çfarë përmase të zemrës kap, kë arterie bllokon dhe kë person godet, atë e godet për herë të parë, që ka sëmundje të tjera apo jo, që ka gjendje, pompë kardiake funksionale, apo ka një insuficencë, që i mjafton një gjë e vogël që ta dërgojë në arrest” tha ai.

Rasti i Velipojës nuk u mbyll me kaq, pasi një grup shqiptarësh nga Kosova protestuan duke thënë që nuk do të vijnë më të pushojnë në Shqipëri nëse nuk ofrohet minimalisht shërbimi shëndetësor në kohë.

“Publiciteti që bëhet për një rast të vetëm nuk përfaqëson shëndetësinë shqiptare. Sepse dy vjet më parë kur nuk ishte pandemia, kur kemi filluar në 2016 me 9600 vizita dhe kemi mbërritur në 60 mijë në 2019 në të gjitha qendrat shëndetësore të pajisura me të gjitha pajisjet që nuk kanë qenë. Këtë verë janë 29 qendra shëndetësore janë 138 mjekë dhe infermierë 24 orë me të gjitha burimet njerëzore” tha Brataj.

Por a mund të shkonte urgjenca më herët se një orë në këtë rast? ”Ka ekip mjekësor në Velipojë, nuk shkon vetëm nga Shkodra. Me detaje nuk e di si është realisht. Qendrat shëndetësore e kanë filluar në 15 qershor” përfundoi Brataj në ABC. / d.b/Abcnews.al

Receta e gjysheve shqiptare/ Ja si të gatuani shëndetlienë më të mirë

Në qoftë se jeni ende në mëdyshje se ç’ëmbëlsirë të përgatisni për sot, nuk keni pse të shqetësoheni pasi shefja e kuzhinës Living, Linda...

Olta kapet keq me Nitën: Më voto për lider grupi ose të nxjerr si…

Votimet për lider brenda “Big Brother VIP” duket se kanë nxitur debate dhe dinamika të shumta.   Olta dhe Luizi kanë shprehur hapur dëshirën për këtë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

(Video) Del telefonata e plotë e Oltës me të shoqin, momenti kur i tha s’ke punë me Luizin

Banorët e Big Brother kanë patur sot mundësinë të...

Edhe Vis Pupa merr telefonatën nga e shoqja: Kupën dua ta çosh në Shkodër

Të martën e kaluar, Arbana Osmani i lajmëroi banorët...

‘A të them me kë jam unë’? Bashkëshortja habit Elvis Pupën?

Elvis Pupa ka zhvillaur ditën e sotmë një bisedë...