Autela Gaçe poston videon “e nxehtë” të Adelina Ismajlit…

114

Aurela Gace njihet qe ne fillimet e saj si nje kengetare ndryshe nga te tjeret. Ajo cdo here ne performancat e saj eshte paraqitur ndryshe dhe ku mund te quhet me pak fjale stili i saj… te qenurit ndryshe dhe mbi te gjitha e guximshme.

Ne lidhje me keto dyja mund te permendim qe Aurela cdo here eshte treguar rebele si ne muzike por edhe ne performance si edhe ne look-un e saj.

Besojme te gjithe e mbani mend sa e cuditshme na duket disa vite me pare kur ajo lyente buzet apo floket me ngjyra “jo te zakonshme” (ndersa sot e admirojme e pse jo guxojme edhe vet ti bejme). Mbremjen e kaluar Aurela ne insta story ka postuar nje video te kenges se Adelina Ismajli ne festivalin e RTSH te vitit 1996 me kengen “Nuk te fal”.

Asokohe ajo kenge pervec se u pelqye shume beri buje te madhe per shkak te performances skenike te Adelines e cila nga mesi i kenges heq shfaqet me nje fustan te kuq te tejdukshem ku shiheshin qarte te brendshmet e saj. Kjo per muziken dhe kengetaret ishte nje revolucion ne ate kohe…

Por nje gje e tille na e sjell Aurela ndermend duke e shoqeruar videon me mbishkrimin “Ishte koha kur muzika ishte muzike. Pra kesaj i thone te thyesh tabu… guximtaret i dua” duke i bere tagg edhe vete Adelines.