U largua në vitet 90 nga Shqipëria e gjeni dot se cila është këngëtarja në fjalë? Ka qenë dhe do të mbetet një nga

340

Këngëtarja e njohur e festivaleve të fundvitit, Jolanda Dhamo, është rikthyer në Shqipëri në prag festash. Në fillim të viteve ’90, ajo u largua nga Shqipëria për në Greqi dhe më vonë në Zvicër, Austri, Amerikë, Itali, Londër etj.

 

Por publiku shqiptar e mban mend Jolandën për shumë prej hiteve të saj në festivale, së bashku me bashkudhëtaren Parashqevi Simaku, këngëtaren e adhuruar të të gjithë shqiptarëve. E ftuar pasditen e sotme në programin “Rudina”, Jolanda ka kujtuar edhe një moment të si kletshëm me mikeshën e saj të vjetër.

 

Pak vite më parë, kur të gjitha mediat mësuan se Parashqevia kishte kaluar një paral izë parciale, askush nuk e kuptoi se cili ishte burimi i vërtetë.

 

Por që nga ai moment, dy mikeshat e kanë ndërprerë komunikimin me njëra-tjetrën, me gjasë, lajmin e Parashqevisë. E tërhequr tërësisht nga vëmendja e publikut shqiptar, Simaku ka ndërprerë lidhjet edhe me miqtë e vjetër