Keni humbur nuhatjen nga virusi? Mjekët: Ja si mund ta rikuperoni në kushte shtëpie duke përdorur 4 produkte

191

Studiuesit u bëjnë thirrje njerëzve që luftojnë për të rimarrë ndjenjën e tyre të nuhatjes pasi u sëmurën me Covid-19, që t’i nënshtrohen “trajnimit të aromës” në vend se të trajtohen me ilaçe.

- PUBLICITET -

Ky është një proces që përfshin nuhatjen e aromave të ndryshme gjatë një periudhe muajsh për të ndihmuar trurin për të njohur erëra të ndryshme.

Një grup ekspertësh ndërkombëtarë thonë se trajnimi për nuhatjen është i lirë dhe i thjeshtë. Dhe ndryshe nga steroidet, nuk ka efektet anësore të mundshme. Humbja e nuhatjes është një nga simptomat kryesore të koronavirusit, së bashku me ethe dhe kollë të vazhdueshme.

Në shumicën e rasteve, humbja e nuhatjes do të kthehet relativisht shpejt pasi sëmundja të ketë kaluar. Por rreth një në pesë njerëz raportojnë se ende kanë probleme tetë javë pasi u sëmurën.

Një trajtim që është përshkruar nga mjekët është një kurs ilaçesh të njohur si kortikosteroide, të cilat ulin inflamacionin në trup dhe përdoren tashmë për të trajtuar gjendje të tilla si astma.

Por, Prof Carl Philpott, nga Shkolla e Mjekësisë Norwich e Universitetit të Anglisë Lindore, i cili ishte pjesë e ekipit që shqyrtonte provat aktuale, tha se kishte shumë pak për të sugjeruar që kortikosteroidet do të ndihmonin në humbjen e nuhatjes.

“Dhe për shkak se ato kanë efekte anësore të mundshme të njohura, këshilla jonë është që ato nuk duhet të përshkruhen si trajtim për humbjen e aromës post-virale,” tha ai.

“Për fat të mirë shumica e njerëzve që përjetojnë humbje të nuhatjes si rezultat i Covid-19 do të rimarrin nuhatjen e tyre në mënyrë spontane.”

Efektet anësore të steroideve përfshijnë mbajtjen e lëngjeve, presionin e lartë të gjakut dhe problemet me ndryshimet e humorit dhe sjelljen.

Në vend të kësaj, në një letër të botuar në revistën International Forum of Alergy & Rhinology, studiuesit sugjerojnë “trajnimin e nuhatjes”.

Kjo përfshin nuhatjen e katër gjërave që kanë një erë të veçantë, lehtësisht të identifikueshme dhe të njohur – për shembull, portokall, nenexhik, hudhër ose kafe – dy herë në ditë për disa muaj.

Prof Philpott tha se studimi tregon se 90% e njerëzve e rikuperojnë plotësisht nuhatjen e tyre pas gjashtë muajsh.

Nëse nuk kthehet, ai thotë se “trajnimi për nuhatjen” ndihmon në rikualifikimin e rrugëve të nuhatjes së trurit për të njohur erëra të ndryshme.

“Ai synon të ndihmojë rikuperimin bazuar në neuroplasticitetin – aftësia e trurit për të riorganizuar veten për të kompensuar një ndryshim ose dëmtim,” tha ai./panorama

- PUBLICITET -