Historia e rrallë/ Motër e vëlla bëhen të pasur brenda ditës, ja çfarë gjetën papritmas (FOTO)

589

Një histori me të vertetë e rrallë është ajo që i ka ndodhur së fundmi një motre dhe vëllai.

Isaac dhe Sofia Andreou, janë bërë të pasur pasi kanë gjetur gurë të çmuar me vlerë marramendëse.

Një prej tyre ishte sa madhësia e grushtit të një burri.

Që me përpjekjen e parë, Isaac dhe Sofia i gjetën gurët me një vlerë prej 1.2 milon dollarë.

“Është si çdo ngjyrë ylberi të cilën imagjinon ta kesh në dorën tënde” tha Sofia. Për habi, ishta dita e tyre e fundit e kërkimeve, kur një “ylber” u shfaq nga askund në mes të shkretëtirës.

Duke përshkruar emocionet e tyre, Sofia pohoi, “ Ishte një përzierje tronditjeje dhe thjesht një habi e pastër”. Ndërsa Isaac shtoi, “Fjalët nuk mund të përshkruajnë mënyrën e rrahjes së zemrës”.

Isaac shtoi, “Fjalët nuk mund të përshkruajnë mënyrën e rrahjes së zemrës”.

Me rreth 90% të opalëve të botës, të gjetur në pjesën e pasme australiane, me vlerë deri në 500 herë më shumë se ari, opali është një perlë e çmuar. Isaac është një prerës dhe shitës opali me seli në Byron Bay dhe është baba i një vajze 5 vjeçare, Xalianna.

Sofia, ka një dyqan opalësh në ishujt Whitsunday, mëson joga dhe muzikë. Të dy vendosen të përmbushin ëndrrën e tyre për të ndotur duart në miniera për të gjetur opal. Që të dy u bashkuan me partnerin e Sofias, Chris Daff dhe shokun e tyre David Darby, i cili ka kaluar dekada duke kërkuar opale, por që nuk ka gjetur kurrë diçka përrallore si kjo.