Nuk i kishte vendosur maskë qenit, policia i hedh gaz lotsjellës/ Qytetarja: M’u bllokua frymëmarrja, mund të vdisja

98

Një ngjarje ka shqetësuar opinionin publik, disa ditë më parë në Kosovë, ku një qytetare është sulmuar me gaz lotsjellës nga një oficer policie.

- PUBLICITET -

Emina Haxhiu foli për ngjarjen në emisionin “Shqipëria live”. “Të dielën dola nga shtëpia, për të nxjerrë qenin, të cilin e kisha me litar. Policia më ndaloi dhe më tha pse nuk ka maskë qeni. U mundova ta sqaroj që qeni është vetëm 8 muajsh dhe nuk ka nevojë për maskë. Polici u drejtua me arrogancë. Donte të më gjobiste 500 euro. I pyeta ku bazohen, te cili ligj, instistova ku bazohej. Filluan të bërtasin, qeni nuk reagoi fare, u mblodhën shumë qytetarë, më pas nuk mbaj mend, më erdhi gazi lotsjellës, ishin 4 policë, më pas erdhën 2 të tjerë”.
Sipas Eminës, nuk ka pasur më parë probleme me policinë, ndërsa shton se gazi lotsjellës i rrezikoi jetën sepse vuan nga astma alergjike. “Kam astmë alergjike, më filloi reaksioni në trup, m’u bllokuan rrugët e frymëmarrjes. Pastaj kërkova ndihmën e shpejtë, mora oksigjen. Nëse nuk do të kishte ardhur ndihma e parë, mund të më rrezikohej jeta, sepe m’u bllokuan t gjitha rrugët e frymëmarrjes”.
Oficerin e policisë, thotë se nuk e ka parë më, ndërkohë që po kryen procedurat denoncimit ndaj tij, ndërsa për gjobën do të vendoset me vendim gjykate, sa duhet të paguajë.

- PUBLICITET -