Numri i tragjedisë: Pse shumë numerologë kanë frikë nga data 11?

342

Tragjedi të shumta lidhen me numrin 11. Sulmet në New York, Madrid dhe Mumbai ishin në datë 11, dhe në këtë datë në 2011 Japonia u godit nga një tërmet shkatërrues dhe cunami që vrau më shumë se 18,500 njerëz.

Në të gjithë Japoninë, disa ditë më parë u shënua 10 vjetori i tragjedisë në të cilën më shumë se 18,500 njerëz u vranë ose u zhdukën më 11 mars pas një tërmeti dhe tsunami me madhësi 9 ballë.

Por kjo është vetëm një nga shumë tragjeditë që kanë shënuar numrin 11 në njëzet vitet e fundit.

Kështu, më 11 shtator 2001, pati një sulm ndaj Qendrës Tregtare Botërore në New York, terroristët synuan trenat në Madrid më 11 mars 2004 dhe trenët u piketuan gjithashtu në Mumbai. 11 korrik 2006, transmeton Telegrafi.

“Duket e frikshme, por nuk mendoj se kishte një rastësi në tragjedinë që goditi Japoninë – na tha një numerolog pas tërmetit dhe cunamit në Japoni. Ai shpjegoi se 11 është një numër jashtëzakonisht fatkeq. Dy njësitë në numrin 11 përfaqësojnë një luftë të vazhdueshme midis së mirës dhe së keqes. Sidoqoftë, në atë luftë, e mira nuk mund të mbizotërojë kurrë, kështu që pafuqia e vazhdueshme që rrezaton përfundimisht atë numër është arsyeja pse është kaq negative del në pah”, shtoi ai.

Numerologjia pretendon se vlera e energjisë e një numri matet nga madhësia e tij. Kështu që rezulton se numri 1 ka një vlerë jashtëzakonisht të ulët të energjisë.

Kuptimi i numrit 11 u studiua gjithashtu nga njerëzit e lashtë. Në numerologjinë e tyre numri 11 është një numër jashtëzakonisht fatkeq që sjell telashe në jetë, aksidente, rreziqe të fshehura për tundime të ndryshme, kundërshtarë dhe tradhti.

11 do të thoshte lindje dhe vdekje për të

Vangelia Pandeva Dimitrova Gušterova e njohur me pseudonimin “Baba Vanga” lindi në Strumicë në 1911. Ajo shumë shpejt u verbua. Ajo u bë e famshme për përmbushjen e një profecie në New York, më saktë per ngjarjen e famshme ndaj Qendrës Botërore Tregtare. Ajo madje profetizoi vdekjen e saj, më 11 gusht 1996.

Një seri shpërthimesh të koordinuara të 10 bombave në katër vetura të mbipopulluara në Madrid më 11 mars 2004, moren jeten e 191 njerëz. Shuma e shifrave të këtij numri në fund të fundit jep 11. Keto ngjarje konsiderohen si më te medhate kryengritësve islamikë në Evropë.

Bombat mbjellin vdekjen në Mumbai

Më 11 korrik 2006, terroristët vendosën dhe shpërthyen shtatë bomba në trenat e qytetit në metropolin indian të Mumbai, shtëpi për 18.4 milionë njerëz dhe miliona që udhëtonin me hekurudhën e qytetit. Bombat shpërthyen 11 minuta larg njëra-tjetrës.

209 njerëz u vranë dhe më shumë se 700 u plagosën.

Në vitin 2011, Jobs, Winehouse, Liz Taylor vdiqën

Gjatë verës së vitit 2011, trupi i Amy Winehouse u gjet në një apartament në Londër. Këngëtarja e njohur ishte vetëm 27 vjeç.

Aktorja Elizabeth Taylor ndërroi jetë në mars të të njëjtit vit, dhe Nate Dogg, një legjendë e hip hopit, gjithashtu vdiq në mars.

Pas një beteje të gjatë me kancerin, themeluesi i Apple Steve Jobs gjithashtu vdiq në tetor.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Il vdiq në dhjetor dhe 2011 ishte fatale edhe për Osama bin Laden. I arratisuri më i kërkuar u vra nga forcat speciale amerikane në Pakistan në muajin maj.