E trishtë/ Shuhet ikona e futbollit shqiptar, 4 herë kampion kombëtar me ekipin e tij

335

Ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare, pas një sëmundje të rëndë, një nga figurat historike të ekipit të futbollit Dinamos, Sabri Peqini, nga fshati Çepë i Belshit.

- PUBLICITET -

Peqini ishte dëshmia e kampionatit të parë të fituar nga Dinamo në futboll në vitin 1950, si dhe autori i golit të parë zyrtar të klubit të njohur kryeqytetas.

Ai u shpall 4 herë kampion kombëtar me skuadrën e Dinamos, në vitet 1950, 1951, 1952, 1953, me të cilët luajti për 4 sezone, dhe 5 herë të tjera fitues i Kupës së Republikës, në vitet 1950, 1951, 1952, 1953, 1954.

Pas karrierës si futbollist, Peqini ndërmori atë të trajnerit, duke shpallur sërish Dinamos kampione në sezonin 1974-75, si dhe duke fituar “Spartakiadën” po në atë vit. Gjithashtu Peqin ka qenë edhe pjesë e Kombëtares, ku ka zhvilluar 3 ndeshje

- PUBLICITET -