7 vende në trupin tuaj që duhet të përdorni deodorant përveç sqetullave

133

Shumica e njerëzve e përdorin deodorantin si një mënyrë për të zvogëluar djersën dhe erën e keqe në sqetullat e tyre. Sidoqoftë, ky nuk është i vetmi funksion që deodorantët mund të kryejnë.

- PUBLICITET -

Më poshtë janë listuar 7 zona të tjera në trupat që mund të përfitojnë duke aplikuar deodorant.

1. Në këmbë

Njerëzit që kalojnë tërë ditën me këpucë, këmbët e tyre djersiten. Kjo djersë mund të përkthehet në një erë jashtëzakonisht të keqe dhe grumbullim të mikrobeve. Përveç higjienës së mirë, aplikimi i deodorantit tek këmbët, nuk lejon djersitjen për një kohë të gjatë.

2. Nën gjoksin tuaj

Gratë me gjoks të madh shpesh përballen me çështjen e djersitjes nën zonën e gjoksit. Dr. Alexes Hazen thotë se përdorimi i deodorantit nën gjokse do t’i mbajë ato të thata më gjatë. Nëse jeni të shqetësuar se kimikatet në deodorant do të shkaktojnë dermatit, mund të zgjidhni një anti-djersë pa alumin.

3. Në kofshët tuaja të brendshme

Këmbët tona mund të djersiten gjatë temperaturave jashtëzakonisht të nxehta ose për shkak të kushteve të ndryshme si për shembull nga diabeti dhe ankthi. Kjo djersitje ekstreme mund të shkaktojë kruajtje, acarim dhe çarje. Aplikimi i disa deodorantëve në kofshët tona të brendshme mund të jetë shpëtues jete. Deodorant që ju zgjidhni duhet të përfshijë klorur alumini. Gratë duhet të jenë jashtëzakonisht të kujdesshme për të mos prekur zonat e tyre intime me deodorantin.

4. Në thembra

Ndonjëherë këmbët kanë nevojë për kohë për t’u mësuar me këpucët e reja. Ata zakonisht krijojnë flluska nga fërkimi që na i bën të dhimbshme veshjen e çdo këpuce. Për këtë arsye duhet të përdorni deodorant. Duke aplikuar një sasi të vogël në thembra, ju mund të minimizoni fërkimin dhe për këtë arsye dhimbjen dhe flluskat.

5. Kudo në trupin tuaj pas rruajtjes me brisk

Është mjaft e zakonshme që njerëzit të përjetojnë skuqje ose acarim pasi të rruajnë këmbët, zonën e bikinit dhe sqetullat. Nëse nuk keni aloe vera, mund të përdorni deodorant. Ju duhet të zgjidhni një deodorant pa aromë që do të qetësojë kruajtjen dhe do të trajtojë skuqjen brenda 2 ditësh. Mundohuni të shmangni produktet që përmbajnë alkool dhe gjeni një deodorant që ka veti hidratuese.

6. Në kafshimet e mushkonjave

Instinkti i parë i shumë njerëzve është të prekni kafshimet e bezdisshme të mushkonjave. Dr. Steven Garner thotë se është më efektive nëse vendosni një kub akulli në të. Nëse nuk keni akull, mund të përdorni deodorantin dhe ta aplikoni në zonën e prekur. Deodorantët përmbajnë klorur alumini, i cili zvogëlon kruajtjen dhe skuqjen.

7. Në thonjtë tuaj për të hequr manikyrin

Shumica për të fshirë manikyrin përdorin aceton, një kimikat që mund të thajë thonjtë dhe kutikulat nëse përdoret shumë shpesh. Kjo është arsyeja pse ju duhet të provoni deodorantin tuaj me llak herën tjetër kur të hiqni manikyrin. Ajo që duhet të bëni është ta spërkatni në thonjtë tuaj nga një distancë shumë e afërt dhe më pas ta fërkoni bojën me një pambuk. Mund të duhet pak kohë ose mund të duhet të përsërisni atë disa herë, por të paktën qëndroni larg kimikateve të dëmshëm si acetoni. /tvklan.al

- PUBLICITET -