Kush ikën dhe kush vjen, zbardhen lëvizjet surprizë në Partinë Socialiste

Socialistët janë duke i dhënë dorën e fundit listës së tyre garuese për 25 Prillin. Drejtuesve politik në 12 qarqe i është kërkuar të kenë gati listën paraprake, e cila do të diskutohet pasditen e të Hënës bashkë me kryesinë e partisë.

Objektivi socialistëve për Tiranës është jo vetëm ruajtja e rezultatit të 2017-tës me 18 mandate, por edhe fitimi 2 mandateve plus. Gazetari Muhamed Veliu, ka mësuar se pritet të konfirmohen për të qenë pjesë e listës së Tiranës zëvendës ministrat Etjen Xhafaj dhe Romina Kuko bashkë me perfektin e Tiranës Toni Gogu.

Drejtoresha e IKMT-s, Dallëndyshe Bici ka marrë dritën jeshile e ka nisur fushatën ne Paskuqan. Surprizë në ndryshimet e listën e Tiranës është largimi Blerina Gjylametit e cila do të kandidojë në Pogradec, duke u zëvendësuar me Eduard Shalsin.

Ndryshe nga 2017-ta, Olta Xhaçka nuk do të jetë në listën e Tiranës, por në Dibër. Me të gjitha gjasat në listën e Tiranës nuk do të jetë deputeti aktual Sadri Abazi i cili i shtohet listës së dorëhequrëve nga kandidimi siç ishin Vasilika Hysi, Besnik Baraj dhe Sadi Vorpsi.

Me pikëpyetje mbetet ri-kandidimi Elona Gjebresë. Pandeli Majko ministër për diasporën pritet të jetë përsëri pjesë e skuadrës socialiste por mbetet e paqartë renditja e tij në këtë listë.

Në të njëjtën situatë ndodhet edhe ish ministria e mbrojtjes Mimi Kodheli e cila në 2017 u zgjodh në qarkun Kukës dhe tani është duke drejtuar fushatën në njësinë 5 në Tiranë.

Besohet se lista e Tiranës do të udhëhiqet nga inxhinieria Luljeta Bozo e cila i tha po ftesës së Ramës për të kandiduar nën siglën e PS. Ministret aktuale Belinda Balluku, Etilda Gjonaj dhe Ogerta Manastirliu renditen në top 10 vendet e para të listës së Tiranës. Ndërkohë pas dorëheqjes së Reme Lalës, socialistët pritet të kandidojnë në zonën e Paskuqanit, deputetin e opozitës se re, Halit Valteri.

Ikin:

Vasilika Hysi

Besnik Baraj

Sadi Vorpsi

Sadri Abazi

Blerina Gjylameti

Vijnë

Luljeta Bozo

Najada Como

Etjen Xhafaj

Romina Kuko

Belinda Balluku

Dallëndyshe Bici

Toni Gogu

Ndryshojnë qarkun e kandidimit

Blerina Gjylameti

Olta Xhacka

Eduard Shalsi

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë pas martesës. Mediat e huaja shkruajnë se Flint humbi jetën papritur, duke lënë zemërthyer familjen,...

Pasuritë e çmendura të gazetarëve tanë nga Bledi Mane: “7.5 mln euro ne banke, rroga e tij arrinë në 37 mijë euro, ka 11...

Elita e gazetarise shqiptare mbetet ra ca më me katare dhe ndryshe nga komuniteti hallexhi i qindra mijerave gazetareve te ndershem, kjo elite vazhdon...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Kjo është artistja e vetme shqiptare që kryeministri Rama ndjek në Instagram (FOTO)

Kryeministri Edi Rama është aktiv në të gjitha rrjetet...

Ndahet nga jeta nga semundja e rende vajza e shrimtarit te madh Shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 71-vjeçare e bija...