HYRJELAJMEAKTUALITETMoti bën kthesën papritur: Ja çfarë pritet në orët e pasdites

Moti bën kthesën papritur: Ja çfarë pritet në orët e pasdites

Vendi ynë sot do fillojë gradualisht të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike. Moti fillimisht do të jetë me diell si dhe vranësira kalimtare, ndërsa prej orëve të mesditës vranësirat do të vijnë në shtim deri të dendura por nuk do të mungojnë intervalet me diell.

Duke filluar nga orët e mesditës në zonën e veriperëndimit do të fillojnë reshjet e herëpashershme me intensitet të ulët, ndërsa në orët e pasdites dhe mbrëmjes në këtë zonë reshjet do jenë lokalisht në formën e shtrëngatave.

Era do të fryjë me drejtim juglindje – jugperëndim dhe shpejtësi mesatare 1-7m/sek. Përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era hera-herës do jetë me shpejtësi deri në 10-15m/s. Valëzimi në dete parashikohet i forcës 0-2 ballë.

Temperaturat parashikohen në:

Zonat malore -3°C deri në 12°C;

Zonat e ulëta -2°C deri në 18°C;

Zonat bregdetare 3°C deri në 17°C.

TE TJERA

spot_img