Vëmendje! Këto probleme në lëkurën e fytyrës paralajmërojnë 6 sëmundje brenda trupit tonë

113

Mjekët kinezë e quajnë fytyrën tonë një “dritare për shëndetin”. Lëkura jonë reagon ndjeshëm ndaj çdo mosfunksionimi dhe ndryshimi në trup, duke na dërguar sinjale, për shembull, në formën e puçrrave.

- PUBLICITET -

Balli dhe vetullat

Skuqjet në ballë ose mbi vetullat ka shumë të ngjarë të tregojnë çështje të caktuara gastrointestinale. Një urë midis vetullave është “përgjegjëse” për punën e mëlçisë.

Mundohuni të korrigjoni situatën duke eliminuar ushqime të yndyrshme dhe të skuqura nga dieta juaj dhe zvogëloni konsumin e alkoolit.

Hundë

Pucrat në hundë lënë të kuptohet se kemi probleme me çështjet e sistemit kardiovaskular, arsyeja kryesore për të cilën është stresi.

Mundohuni të mbani një mënyrë jetese aktive, të relaksoheni më shpesh dhe të ndiqni një orar gjumi.

Veshët

Sipas mjekëve kinezë, lëkura e acaruar në veshë është e lidhur pazgjidhshmërisht me funksionimin e veshkave dhe sistemit urinar.

Pasi të keni parë puçrrat në veshët tuaj, duhet të zvogëloni konsumin e kripës dhe kafesë dhe të filloni të pini më shumë ujë.

Faqet dhe mollëzat

Mollëzat dhe pjesa e sipërme e faqeve pasqyrojnë shëndetin e mushkërive dhe bronkeve tona. Puçrat që shfaqen në këtë pjesë mund të tregojnë probleme me sistemin e frymëmarrjes. Alergjitë mund të jenë gjithashtu një arsye për këtë.

Skuqjet në zonën e faqeve të poshtme mund të tregojnë probleme dentare.

Kushtojini vëmendje sistemit tuaj të frymëmarrjes. Para së gjithash, ecni më shumë dhe thithni ajër të pastër, hiqni dorë nga pirja e duhanit dhe shmangni të gjitha vendet ku konsumohet duhani.

Kushtojini vëmendje të veçantë higjienës tuaj orale. Mundohuni të hani më pak ëmbëlsira dhe të refuzoni pijet e ëmbla me sodë.

Buzët

Problemet dermatologjike rreth gojës mund të na japin një sinjal në lidhje me çështjet e tretjes, duke rezultuar në tretje dhe spazmë të zorrëve.

Mundohuni të shmangni plotësisht ushqimin e shpejtë. Përfshini në dietën tuaj sa më shumë ushqime të pasura me fibra, siç janë perimet.

Mjekër

Skuqjet në këtë zonë zakonisht tërheqin vëmendjen tonë në sistemin riprodhues. Një shkak tjetër për këtë mund të jenë problemet e ekuilibrit hormonal dhe një fazë e caktuar e ciklit menstrual.

Nëse puçrra në mjekër shfaqet vetëm një herë, nuk keni pse të shqetësoheni. Një skuqje e përhershme në mjekër ju paralajmëron se duhet të vizitoheni tek një mjek. /tvklan.al

- PUBLICITET -