Kujdes! Ja çfarë ndodh nëse i lini fëmijët të flenë me gojë hapur

Ndjesia më e bukur është të jeni pjesë e çdo momenti të ditës të të vegjëlve tuaj, të pranishëm duke i shijuar ato.

Momentet kur ata qeshin, qajnë, argëtohen, lëndohen, këndojnë dhe ledhatohen. Shumë prindër gjithashtu adhurojnë t’i shohin fëmijët e tyre duke fjetur, ky është një moment qetësie për të dyja palët sidomos pas një dite aktive, të rrëmujshme e të lodhshme.

Por, a e keni vënë ndonjëherë re se fëmijët tuaj flenë me gojë hapur? Kjo është diçka që u ndodh të gjthëve por a e dinit se në të vërtetë nuk është aspak e shëndetshme. Në këtë artikull ju tregojmë përse duhet të shqetësoheni nëse të vegjlit tuaj flenë shpesh me gojën hapur.

1. Frymëmarrja me gojë të hapur gjatë gjumit nuk është normale. Hundët e fëmijëve mund të jenë të bllokuara, mund të jetë shenjë alergjie, inlamacion apo pengesë polpitesh.

2. Mund të zhvillohet ajo që quhet “Apnea e Gjumi”. Ky është një çrregullim i gjumit që ndodh kur frymëmarrja e fëmijës ndalet papritmas dhe fillon përsëri. Apnea është e rrezikshme pasi mund të çojë në probleme të tjera shëndetësore si zemra, mëlçia dhe probleme metabolike.

3. Thahet goja, rrugët e ezofagut dhe çon në prishje të shpejtë të dhëmbëve.

4. Shtrembërim të nofullës, probleme në kafshim. Kur një fëmijë flen shpesh me gojën hapur, gjuha e tij apo e saj merr drejtime të ndryshme duke çuar në shtrembërim të nofullës që rrjedhimisht sjell probleme tek dhëmbët e tyre duke bërë që mjekra dhe hunda të duken më të mëdha./Source.al

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Dritat më të mahnitshme të Krishtlindjeve nëpër botë

Në Krishtlindje, qytetet ndriçojnë, kopshtet publike janë të ngjyrosura...