E gjithë familja iu shua nga tërmeti i 26 nëntorit, flet i vetmi i mbijetuar i familjes Cara: Do bëhesha gjysh, tani nuk jam as baba!

I vetmi i mbi jetuar i familjes Cara, kryefamiljari Alberti ka rrëfyer në këtë 1 vjetor të tr agjedisë së tërmetit ku humbi të gjithë pjestarët e familjes dh imbjen që përjetoi.

Albert Cara shprehet se gjatë tërmetit të parë nusja dhe i biri dolën jashtë banesës për të pirë kafe mirëpo u rikthyen sërish në orën 3 për tu përbalur me tr agjedinë që i mori j etën.

Cara thotë se ato momente kanë qënë tm err për të pasi pa të gjithë familjarët e tij duke i ikur para syve. Ndër të tjera ai zbuloi se nusja e tij ishte shtatzënë, mirëpo tani nuk është as gjysh e as baba.

“Atë natë ra i pari i lehtë nga ora 8, Miri dhe nusja Stela ka ndenjur në kafe deri nga ora tre. Ajo që më ka ngelur pishman është pse u kthyen.

Unë dola në koridor, kur ra tërmeti, nusja me djalin të përqafuar ishin në një kollonë, ndërsa dy fëmijët e vegjël nuk po ngriheshin dot në këmbë për shkak të lë kundjeve. Ka qenë tm err e kujtoj nuk e di sesi po e përballoj. O zot thash u luta. Dy të vegjëlit më ikën para syve.

Nga kati i pestë rash në katë të parë. Gruja më ka lënë sakat, e kisha shok kishim një marrëdhë nie të jashtëzakonshme. Kur mendova se arrita gjithçka mu shk atarrua gjithçka. Do bëhesha gjysh, nusja ishte dy muajshe shtatzënë, por nuk jam as baba,” tha ai me lot në sy për ‘news24’.

Tërmeti i 26 nëntorit me magnitudë 6.4 ishte një nga më të fortët që është regjistruar ndonjëherë në vendin tonë. Si pasojë e lëkundjeve të forta u sh embën qindra ndërtesa, duke lënë të pastrehë mijëra shqiptarë. Po ashtu hu mbën jetën edhe 51 persona, të cilët mbetën nën rr ënojat e ndërtesave.

- Publicitet -

TE TJERA

spot_img