Moti i keq ka go dit ur pjesën jugore të Greqisë. Reshjet e dendura të shiut dhe breshëri kanë bërë që Kreta dhe pjesa jugore e Greqisë të bl loko hen.

Rrugët janë mbuluar nga akulli dhe shumë dëme janë sh ka ktuar sipas raportimit të mediave të huaja.

Në Nea Alikarnasos të Kretës, shumë vetura janë mbuluar me ujë ku nga të reshurat e shiut ka arritur në 80 centimetra th ellësi.

Nga pamje të publikuara në rrjete sociale shihet tornado në det. Në rajonin Hanje ka pasur rr ës hqitje dheu e banorët e Rodosit, Santorinit dhe Naksosit kanë mbetur pa energji elektrike për disa orë.