Meteorologu grek párálajmëron shqiptarët: Kini kùjdes të premten dhe të shtunën, pritet që…

Shqipëria është përfshirë nga reshje dhe moti me vranësira thuajse në të gjithë territorin, ndërsa gjatë ditës së sotme u vunë re p ërmbytje sporadike në rrugët e disa qyteteve.

Megjithatë, duket se më e k eqja nuk ka mbërritur ende dhe álármi është dhënë nga meteorologët grekë.

Siç shkruan në meteorologu Klearhos Marousakis, gjatë të premtes dhe të shtunës priten rèshjè të dèndura shiu të shoqëruara me rrùfè në një pjesë të mirë të territorit të Shqipërisë, kryesisht në jug dhe veri-perëndim, të cilat sipas tij do të shkaktohen nga re të ngárkuara me shíra të shumtë duke rrèzikuar p ërmbytje të shumta.

Marousakis jep álármin për Greqinë duke thënë se ata duhet të marrin masa, por siç duket edhe nga hartat e publikuara prej tij, reshjet m asive do të vërehen fillimisht në territorin shqiptar gjatë të shtunës për të kaluar më pas në Greqi.

TE TJERA

spot_img