Cikloni ‘Ianos’ go det fuqishëm Greqinë, dy të vdekur, njëri prej tyre një fermer shqiptare (VIDEO)

Është shënuar vi ktima e dytë nga cikloni mesdhetar “Ianos”, i cili po godet shumë zona të Greqisë.

Pak më parë u raportua për një grua në fshatin Vasili në Farsala, por fatkeqësisht nga stuhia që ka përfshirë vendin ka ndërruar jetë edhe një fermer shqiptare

Burime bëjnë me dije se raportohen edhe dy persona të humbur në qytetin e Kardhitses.

Në të gjitha zonat të cilat ka prekur cikloni Shërbimi Zjarrfikës ka pranuar mbi 2450 thirrje urgjente për ndihmë, ndërsa ka shpëtuar rreth 600 persona që rrezikoheshin nga përmby tjet.

Zonat më të prekura nga cikloni janë ishujt në jug të Jonit, në Greqinë perëndimore, Greqinë kontinentale dhe Thesali. Ndërkohë raportohet për shumë përmb ytje pasi për shkak të reshjeve ka prurje të mëdha të ujërave të lumenjve.

- Publicitet -

TE TJERA

spot_img