Edi Rama apo Edvin Rama? Dalin historitë e tmerrshme dhe të pista, ja përse mund ta ketë ndërruar emri kryeministri

1695
Albania's Prime Minister Edi Rama waits before a meeting of the EU-Western Balkans Summit at the EU headquarters in Brussels Belgium February 16, 2020. Aris Oikonomou/Pool via REUTERS REFILE - CORRECTING COUNTRY

Kryeministri Edi Rama pranoi për herë të parë se e kishte ndryshuar emrin në vitin 2016 kur plotësoi formularin e dekriminalizimit si deputet i Kuvendit.

 

Në formular shihej se emrin kryeministri e kishte ndërruar nga Edvin në Edi në vitin 2002, kohë kur mbante postin e kryetarit të Bashkisë Tiranë shkruan albeu.com.

 

Por pse e ndryshoi Rama emrin e tij kur në fakt edhe më parë e kishte thënë me krenari se quhej Edvin?

 

Sigurisht që pikëpyetjet janë të mëdha dhe për një njeri që tashmë drejton Shqipërinë prej dy mandatesh, dyshimet ngrihen edhe më shumë.

 

Por kush ka folur për këtë temë në botën e politikës shqiptare? I pari që hodhi akuza mbi të kaluarën e kryeministrit ishte “babai” i socialistëve Fatos Nano i cili u shpreh: “Unë nuk pres si përgjigje artikulimet e kryetarit të bashkisë Edi Rama, të cilit mund t’i kem bërë shumë gjëra kur e nxora nga mjerimi si refugjat dhe shitës ikonash të vje dhura në kohë të Saliut dhe e ktheva me thonj të paprerë nga Parisi për ta bërë ministër dhe kryetar të bashkisë”.

 

Ai e quajti Ramën një vjedhës iko nash, ak uzë e rëndë e cila u komentua si arsye e fortë për të ndryshuar identitetin.

 

Pas Nanos, ka qenë figura kryesore e PD-së Sal i Berisha i cili ka aku zuar Ramën se ka ndryshuar emrin për shkak se ka bërë një kr im në një hotel në Spanjë.

 

Berisha u shpreh në 2016: “Le të vijë këtu Edvin Kristaq Rama për të cilin jam aku zuar mijëra herë se po i ndërroj emrin, ja që del se e ka ndërruar ai emrin, nuk ia kam ndërruar unë. I kam thirrur në emrin e vërtetë. Të vij këtu të tregojë se nga Edvin u bë Edi për shkak të dosjes spanjolle për shkak të Kadrovskit, për shkaqe të cilat ai duhet ti sqarojë sepse ai ndërrim emri në një kohë kur pikërisht janë përfolur këto që them unë, në një kohë kur mediat e kanë aku zuar për një kr im të tme rrshme në hotelet e Spanjës, për Kadrovski e aku zonte për të shoqen, Dilën, të vijë këtu të thotë ç’është ky ndërrim emri”, tha Berisha.

 

Një tjetër rrënim në arkivën politike, zbulon se në një nga seancat e Komisionit He timor Parlamentar në vitin 2003, të ngritur për veprimtarinë e jash tël igjshme të Ramës, u hetua zhdukja e 150 ikonave të përzgjedhura nga fondi i artit bizantin mesjetar, për t’u ekspozuar në një ekspozitë botërore në Gjermani.

 

Ky Komision Hetimor i drejtuar nga i ndjeri, Sokol Olldashi, konstatoi se ato ikona u zhdukën dhe nuk u kthyen më në Shqipëri.

 

Një tjetër ak uzë pikërishrt për vjedhje ikonash ka bërë edhe koleksionisti i veprave të artit i licensuar Gjergji Thimio , i cili gjatë një interviste në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”, delaroi se Rama, jo vetëm është i implikuar në tr afikun ndërkombëtar të ikonave, por është arre stuar 2 herë në Francë, gjatë kohës që jetonte atje.

 

Sigurisht të gjitha të mbetura në kuadrin e aku zës, vazhdojnë të ngrihen pikëpyetje.

 

Pse e ndryshoi emrin kryeministri?