Nuk e merrni me mend se çfarë përmban ky ushqim që e hani çdo ditë/ Do t’ju shpifet dhe nuk do ta fusni më në gojë

Për admiruesit e çokollatës vjen një lajm që të mbyll oreksin, nga ana e “Food and Drug Administration (FDA)”, në SHBA, lajm që mund të heqë kënaqësinë e të ngrënit të çokollatës për shumë njerëz

Një pllakë çokollatë mund të përmbajë rreth tetë parcela buburrecash. Po, pikërisht, buburreca! Ky insekt është kaq i shpifur, sa shumë vetë kanë lemeri edhe t’i afrohen.

Informacioni u publikua nga raporti i ABCNews.

Studimet kanë zbuluar gjithashtu që disa simptoma të konsumit të çokollatës, si kruarja dhe irritimi, janë me shumë mundësi rezultat i këtyre fragmenteve të buburrecave të cilët përfundojnë në ëmbëlsirë.

Edhe pse mund të jetë diçka e pranueshme, ekziston një limit i caktuar i buburrecave në çokollatë.

Për çdo 100 gramë produkt, niveli maksimat i insekteve duhet të jetë 60 copë.

Për ata që ndihen në siklet nga ky lajm, me qëllimin për ta eliminuar fare çokollatën nga jeta e tyre, informacioni që vjen nga arlergologu Morton M. Teich, është se të gjitha ushqimet, sipas tij, janë subjekt kontaminimi, edhe pse në nivele të pranueshme insektesh, si psh. frutat dhe djathrat.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME