Shpërthen vullkani në Itali, llava dhe hiri ngrihen lart në ajër, tmerrohen banorët në ishull

Vullkani aktiv ‘Stromboli’ në një ishull në Itali ka shpërthyer mëngjesin e ditës së sotme. Një kamër amatore ka kapur momentin e shpërthimit ku sipas mediave të huaja është që mbi sipërfaqe të dilnin llave mbeturina të nxehta shkëmbore.

Nga pikëpamja sizmike, u regjistrua një sekuencë e shkurtër e ngjarjeve shpërthyese dhe një rritje e amplitudës vullkanit.

Mediat e huaja kanë raportuar se shëprthimi ka ndodhur në orën 03.00 të mëngjesit ku një shpërthim tjetër ka ndodhur më pas edhe në orën 6;30 por që ka qenë më pak intensive.

Ky vullkan është aktiv dhe shpërthen shpesh duke shkaktuar edhe viktima por gjatë shpërthimit të fundit nuk ka pasur asnjë të lënduar.

Burimi:.repubblica.it

- Publicitet -

TE TJERA

spot_img