“Mirë me vjehrrën mirë me burrin”, PS zbulon vendimin …

Ka nisur konferenca e kryeministrit Edi Rama dhe kreut të grupit parlamentar Taulant Balla, ku po shprehet qendrimi i socialistëve lidhur me ndryshimet Kushtetuese dhe miratimin e Reformës Zgjedhore. Rama i ka lënë vendin për të shprehur teknikalitetet Ballës, ku tha se marrëveshja e 5 Qershorit nuk do të preket.

Kjo zgjidhje e socialistëve duket si një vendim për ta mbajtur mirë me të dyja palët, si me opozitën brenda parlamentare dhe atë jashtëparlamentare. Mbetet e paqartë nëse listat e hapura do të zbatohen apo jo në zgjedhjet që parashikohen të mbahen vitin e ardhshëm.

Pjesë nga fjala e Ballës:

Ne jemi dakord në parim me ndryshimet kushtetuese që janë propozuar nga ana e opozitës parlamentare, që pika kryesore mbetet ajo për listat e hapura. Ndërkohë sipas sondazheve ne na rezulton se shqiptarët nuk duan të shprehin qendrimin e tyre përmes votës vetëm për kryetarin, por edhe për emra të veçantë, ndaj ne kemi rënë dakord për ta mbështetur këtë nismë.

Me definicion partitë e mëdha janë kundër hapjes së listave, që mund të garantojë disa dimensione të rëndësishme siç janë garancitë e përfaqësimit të drejtë gjinor. Këtë që kemi arritur duhet të vazhdojmë që ta ruajmë.

Unë dua tiu them që procesi i ndryshimeve Kushtetuese dhe atyre në Kodin Zgjedhir ecin në vija të ndryshme, nuk do të preket konsensusi i arritur në datën 5 Qershor, dua tiua garantoj këtë se ato amandamente nuk do të preken.

https://youtu.be/WG6DFzUh6ak

“Tu afruam dhe ike, mendjemadhe”, ndjekësit e “kryqëzojnë”, Arbana Osmani ka një përgjigje (FOTO)

Edhe moderatorja ka reaguar për ndeshjen e Botërorit, Serbi-Zvicër e cila u përjetua shumë nga shqiptarët për shkak të Shaqirit dhe Xhakës që na...

”Sheikët nuk i dua”/ Kejvina Kthella e thotë troç se nuk do lidhej me një djalë që s’ka para

Njëra ndër modelet më të komentuara është Kejvina Kthella, se fundi ajo ka shpalosur detaje nga jeta personale.   Modelja ka bërë të ditur se pak...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME