Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta nje nga legjendat…

185

Bota e futbollit në zi. Ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare, ish-futbollisti i Mançester Junajtid, Toni Dan, i cili ishte pjesë e “Djajve të Kuq”, në triumfin e vitit 1968 në Kupën Europiane në finale ndaj Benfikës, me rezultatin 4-1.

 

Ai i ishte bashkuar Junajtid nga Shelbourne në vitin 1960 dhe gjatë kohës së tij në Old Traford u aktivizua 535 ndeshje, duke u bërë kështu lojtari i tetë me më së shumti paraqitje në histori të klubit.

 

Mbrojtësi anësor arriti ta fitojë dy herë titullin e ligës gjatë 13 vjetëve të tij në Manchester United – në vitet 1965 dhe 1967 si dhe FA Cup.