FOTO – Kush është pronari i ish- bar “Nikolino” në Tiranë që humbi jetën në àtèntátin në Laç të Kurbinit

500

Paulin (Gjergji) Marku është një nga víktìmát e àtèntátit të dy netëve më parë në Kurbin, ku humbi jetën edhe biznesmeni tjetër Bujar Lika (Hasani) si edhe u plágòs 21 vjeçari, Kreshnik Tusha, që aktualisht ndodhet në spital.

Nuk dihet ende se kush ka qenë objektivi i vërtetë i àtèntátit, ndërkohë që Marku i cili është edhe në në foton më poshtë, njihej si pronari i ish-bar “Nikolinos” në Tiranë, që u shkátërrùa vite më parë.

Ai zotëronte disa kompani si “Antoni New- York”, “Intertronic” apo “Petro Gaz Albania-n”.

Hetuesit konfirmuan faktin se janë duke hetuar edhe lidhjet e tij të biznesit me Maltën, si dhe disa konflikte për një pronë në një nga zonat e njohura në Tiranë. Víktìmá tjetër, Bujar Hasani (Lika), është mik i biznesmenit Ervis Martinaj dhe është një kontingjent i njohur për policinë, pasi më herët ka qenë i përfshirë në ngjarjen ne Linzë, ku mbeti i vràrè Enton Nikaj.

Ai kishte në pronësi lokalin “Dea Cafe” në ish- Bllok. E kaluara e tij dhe përplasjet me grupet krìmínàle, janë gjithashtu një pistë që po hetohen me qëllim zbardhjen e àtèntátit të mirë organizuar.

Marre nga shkodra web