4 shenja që tregojn që je afër sulmit në zemër, ja duhet të veprohet nëse kemi kto shenja

184

Goditja është një ndërprerje e qarkullimit të gjakut në tru. Qelizat e trurit që nuk ujiten më nuk marrin më oksigjen ose lëndë ushqyese dhe hyjnë në një proces degjenerimi ose mund të vde.sin nëse qarkullimi i gjakut nuk rikthehet në kohë.

 

Pavarësisht nga të rinjtë apo të moshuarit, goditja në tru mund të shkaktojë humbjen e pothuajse 2 milion neuroneve në minutë, gjë që shkakton dëme të konsiderueshme dhe të pakthyeshme. Duke pasur parasysh ashpërsinë e kësaj sëmundje, është e rëndësishme të mësoni se si të zbuloni simptomat e hershme në mënyrë që të ndërhyni sa më shpejt.

 

Në Francë, regjistrohen 130,000 raste të goditjes në vit çdo vit, pra një goditje në çdo 4 minuta. Në mënyrë që t’ju ndihmojnë të zbuloni shfaqjen e një goditje në vend, ekspertët kanë zbuluar 4 pjesë të trupit që duhet të monitorohen.

 

Kujdes nga këto 4 pjesë të trupit tuaj në rast goditjeje
Fytyra: nëse vëreni një buzëqeshje nga njëra anë ose muskujt e fytyrës që befas qetësohen, duhet të lajmëroni menjëherë shërbimet shëndetësore .
Armët: një person që nuk mund të ngrejë të dy krahët në të njëjtën lartësi mund të jetë duke pësuar goditje.

Gryka: nëse një person nuk mund të flasë papritmas ose ka vështirësi në gëlltitje të pështymës ose ushqimit, kjo mund të jetë një shenjë e një goditje në tru .
Koka: një person që ka një goditje në tru nganjëherë humbet gjurmët e kohës, ndihet i marramendur ose papritmas përjeton migrene të rënda.
Shenja të tjera mund t’ju ndihmojnë të njohni një goditje të tillë si:

 

Dhimbje ose paralizë që prek vetëm gjysmën e trupit
Problemet me vizionin (vizion i dyfishtë ose i paqartë, zvogëlimi i fushës vizuale, humbja e pjesshme ose e plotë e shikimit.)

Marramendje me humbjen e ekuilibrit ose humbjen e koordinimit të lëvizjeve të trupit,
Frymëmarrje e dendur ose e vështirë

Rekomandohet fuqimisht të njihen simptomat pararendëse të një goditjeje, pasi kjo lejon të reagoni shpejt dhe për këtë arsye të rritni shanset për shërim, dhe të kufizoni efektet pasuese të cilat mund të jenë shumë serioze dhe të pakthyeshme. Njohja me faktorët më të zakonshëm të rrezikut gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e goditjes në tru.

 

Faktorët kryesorë të rrezikut për goditje në tru
Ushqimi jo i shëndetshëm: Ushqimi i sasive të mëdha të sheqerit, kripës dhe yndyrës ndikon në sistemin nervor dhe rrit rrezikun për goditje në tru dhe sëmundje të tjera të tilla si hipertensioni ose diabeti. Kur dikush ka presion të lartë të gjakut, rreziku i goditjes në rritje rritet ndjeshëm. Një rritje e presionit të gjakut rrit 4 herë rrezikun e goditjes ishemike (formimi i një mpiksje gjaku që zvogëlon rrjedhën e gjakut) dhe 10 herë atë të goditjes hemorragjike (gjakderdhje që shfaqet pas këputjes së një ene gjaku në rajoni i trurit).

 

Historia familjare: Ekspertët e shëndetit thonë se dikush ka më shumë rrezik nëse dikush në familjen e tyre të ngushtë (gjyshërit, prindërit, vëllai ose motra) ka pasur një goditje para moshës 65 vjeç. Për më tepër, nëse tashmë keni pasur goditje në tru ose TIA (sulm ishemik kalimtar), rreziku juaj për të pasur një sekondë rritet.

 

Plakja: gjysma e rasteve të goditjeve prekin të moshuarit mbi 75 vjeç. Në shumicën e tyre, nuk ka asnjë shenjë paralajmëruese para një krize, por faktorë të caktuar mund të monitorohen: të folurit e hutuar, vështirësi në të kuptuarit, mpirje nga njëra anë, shqetësime në vizion , dridhje ose probleme bilanci.

 

Si të shmangni një goditje?
Për të ruajtur shëndetin tuaj dhe për të shmangur goditjet, këtu janë disa këshilla që mund të ndiqni:

 

Hani të shëndetshëm dhe të ekuilibruar, me një konsum adekuat të përditshëm të ushqyesve dhe antioksidantëve (fruta dhe perime, barishte, ushqime të pasura me kalium, dhe peshq të tjerë të yndyrshëm si salmon sepse ato përmbajnë omega-3 thelbësore për shëndetin e mirë të trurit)

Bëni një gjumë çlodhës minimumi 7 orë në natë
Humbni peshë nëse jeni mbipeshë ose mbipeshe për të zvogëluar rrezikun e diabetit dhe kolesterolit.

Kontrolloni vazhdimisht tensionin tuaj të gjakut për të shmangur pikat e presionit të gjakut. Trajtimi i presionit të lartë të gjakut zvogëlon rrezikun e goditjes nga goditja me 40%.
Ushtroni rregullisht për të tonifikuar muskujt tuaj, përmirësoni qarkullimin e gjakut dhe digjni yndyrën.

Banish ose të paktën minimizoni konsumin tuaj të alkoolit dhe cigareve.
Mbani një nivel të ulët stresi duke praktikuar për shembull meditim