Keni bërë plane për fundjavën? Mësoni më përpara se çfarë ‘surprizash’ ka rezervuar moti

Java e fundit e muajit maji është karakterizuar nga një mot i paqëndrueshëm, me kthjellime, vranësira e re shje shiu pothuajse në gjithë vendin

 

Sipas Shërbimit Meterologjik Ush tarak, edhe dita e premte do të ndikohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Moti parashikohet me kthjellime dhe vranësira në zhvillim në orët e mesditës, të cilat do të pasohen nga re shje shiu. Resh jet do të jenë të karakterit lokal në pjesën më të madhe të vendit, ndërsa përgjatë relieveve malore dhe zonave pranë tyre re shjet hera-herës do të jenë në formën e shtr ëngatave afatshkutra.

 

Era do të jetë nga veriperëndimi me shpejësi 1-8m/s, në momentin e zhvillimit të vranësirave hera-herës fiton shpejtësi deri në 12m/s.

 

Tempe raturat parashikohen:

-vendet malore 8°C deri në 20°C

TE TJERA