PD kërkoi sqarime për arrestimin në Itali, Rama: O Zot të lutem në gjunjë…

255

Pasi Partia Demokratike kërkoi nga kryeministri të sqarojë deklaratën e tij për mediat italiane se ishte ndaluar në Bolonja disa vite më parë ka ardhur edhe reagimi i tij.

“O Zot të lutem në gjunjë t’u japësh pak vaj për kandilin e trurit, se u është fikur krejt e nuk dinë ç’nxjerrin nga terri i gojës! Unë flas me mediat italiane për racizmin antishqiptar në Itali gjatë viteve ’90, duke sjellë shembull një sherr me një polic në aeroport, po këta?!

Këta flasin për formularin e dekriminalizimit ku s’paskam deklaruar ndalimin nga policia! O Zot pse nuk e pate mendjen kur i krijove këta, po i le si karabina pa mure, pa elektrik, pa ujë?! Ndërhyr Zot i madh se gjynah këta, po gjynah edhe ky popull që çfarë nuk dëgjon prej tyre“, shkruan Rama në Twitter.

Ish-deputeti Oerd Bylykbashi me anë të një postimi të Facebook, i kërkonte kryeministrit të sqaronte deklaratën e tij pasi nëse ai ishte arrestuar në Bolonja dhe këtë gjë nuk e kishte deklaruar në formularin e dekriminalizimit atëherë sipas ligjit ai duhet të humbiste të gjitha funskionet publike.