Katër persona rezultuan pozitiv nga testet e kryera së fundi për COVID-19 edhe në Kosovë.

Një nga 28 qytetarët kosovarë të prekur nga koronavirusi është edhe 32 vjeçari nga komuna e Ferizajt.

Jetmir Hyseni, ka deklaruar se ai ishte prekur me koronavirus gjatë qëndrimit në Gjermani, ndërsa dje është kthyer nga aeroporti i Dusseldorf-it në drejtim të Kosovës.

Hyseni kishte udhëtuar për në Gjermani për arsye biznesi ndërsa u kthye dje me 95 kosovarët e tjerë për kthimin e të cilëve u përkujdes Ministria e Infrastrukturës. Jetmir Hyseni tha se dje kishte pasur temperaturë ethe dhe kokëdhimbje, por që sot është më mirë.

Tani ai po mjekohet në Klinikën Infektive në QKUK, ndërsa u diagnostikua me koronavirus kur arriti në Aeroportin e Prishtinës.

“Dje isha me temperaturë, ethe, kokdhimbje. Sot jam gjithçka në rregull. Atje kam pas kontakte me njërës, kurse në Kosovë jo. Prej aeroportit jam në spital, trajtimi nuk është i keq, është mirë. Në Gjermani kam qëndruar që nga data 12 mars”, tha Hyseni për Indeksonline.

Ai pati një apel për të gjithë qytetarët që të qëndrojnë sa më shumë brenda dhe të ndjekin udhëzimet e shfaqura gjithandej.

“Për të mirë të atyre që janë edhe me sëmundje tjera që janë më të rrezikuar prej këtij virusi. Sot jam si mos më mirë, besoj që kam kalu krizën. Sipas një infektologu veçse e kam kalu. Kam qenë për çështje biznesi sepse jam edhe sipërmarrës”, shtoi Jetmir Hyseni.