“8 orë mjaftojnë për të bërë pazare”, Rama tregon oraret e reja: Mbyllja për 2 javë? Ja pse jam kundër…

Kryeministri Edi Rama tha sot se orari i daljes nga shtëpitë nga ora 05:00 e mëngjesit deri në orën 13:00 do të vazhdojë ditën e hënë për të gjithë qytetarët, duke kërkuar prej tyre që të zbatojnë rregullat.

Sipas kryeministrit, këto orare nuk janë për qejf dhe as për shëtitje por për të blerë ushqimet e nevojshme. Ai iu përgjigj edhe idesë së mbylljes së plotë për dy javë.

Rama: Nesër rihapet qarkullimi për ata që shkojnë në punë dhe deri në 1 të drekës do të keni plot tetë orë për të bërë pazar. Shoh që ankoheni për oraret. Keq kur ishin dy orare, keq tani kur kemi një orar më të zgjatur. Me sa duket nuk po kuptohemi akoma. Këto orare nuk janë as për qejf, as për komoditetin e njerëzve, por janë orare të imponuara nga nevoja për përballimin e një lufte, e cila kërcënon të marri me vetë me mijëra jetë njerëzish dhe nuk e kupto se ça lidhje kanë oraret me rrëmujën nëpër tregje dhe mos respektimin e rregullit që të mos dalin në rrugë, të mos rrimë në një vend, të mbarojmë punë dhe të kthehemi në shtëpi.

Të mbajmë radhë në resht, në vijë të drejtë. Disa thoni mbylluni për dy javë pa dalë fare. Po mirë, po për të ngrënë si do ia bëjmë nëse nuk kemi mundësi të bëjmë pazar, të paktën një herë në ditë. Pse të mos zbatojmë rregullat? Pse të mos jemi rigorozë në këtë luftë? Pse nuk na mjaftojnë 8 orë për të blerë bukën dhe ushqimet e tjera dhe për t’u kthyer në shtëpi? Duhet të zgjohemi herët dhe duam të turremi të tërë në orën 10 dhe 12 nëpër dyqane dhe rrugë dhe kjo nuk shkon fare dhe nuk do ta lejojmë.

Gruaja sulmohet nga një qen rrugësh, niset me urgjencë në gjendje të rend drejt Tiranës

Një grua është kafshuar nga një qen rrugësh në lagjen Palorto në Gjirokastër. Sipas burimeve, e dëmtuara është 47-vjeçarja Vali.D, e cila ka marrë...

Horoskopi i Paolo Fox 26 nëntor 2022: parashikimet, dashuria dhe puna…

Horoskopi i Dashit Paolo Fox:   Në dashuri ka pasur një tension të vogël që prej ditës së djeshme (e premte 25), nëse ka diçka që...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është...

A jeni bere gati per bakllavane? Ja si ta pergatisni qe t’ju tretet ne goje. Video

Ingredientët: 60 peta për bakllava 1 filxhan stika të grira imët ½...

Nipi i Isa Boletinit: Ju tregoj cilat ishin amanetet e gjyshit tim për Shqipërinë

Nipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini ka rrëfyer në...

Behuni gati.Keto qytete do të mbulohen nga bora ditën e dielë

Fundjava parashikohet që të sjellë ulje drastike të temperaturave...