Diell apo sërish shira? Zbuloni se çfarë surpziash “të pap ritura” sjell këtë javë moti

Shërbimi Meterologjik Ush tarak parashikon se java që vjen do të jetë nën nd ikimin e rrezeve të diellit dhe vranësirave apo re shjeve lokale në ditën e hënë e të martë.

 

“Pas disa ditëve me shi (të cilat vijojnë lo kalisht edhe të Hënnë dhe të Martën) përgatituni për disa ditë me diell, ditë të ngrohta në mesditë dhe ditë festive sic është Dita e Verës.

 

Por më konkretisht le ti shohim ditët një nga një. Dita e Hënë do të ketë mot me al ternime kth jellime dhe v ranësirash me këto të fundit të cilat në momentin e zhvillimit do të shoqërohen me re shje shiu të dobta dhe lokale. Në orët e pasdites në re lievet malore të qendrës dhe jugut deri në formën e sht rëngatave apo st uhive afatshkurtra.

 

Duke filluar nga dita e Martë priten akoma më shumë orë me diell edhe pse nuk do të mungojnë v ranësirat mesatare dhe hera herës deri të de ndura. Do të ketë edhe re shje shiu të herëpashrshme por lokale dhe në formë pikash”, bën me dije SH.M.U.

 

Ndërsa pa ditës së mërkurë moti do të jetë vetëm me kthjellime dhe vlerat e mesditës do të na bëjnë të ndihemi si në ditë vere.

 

“Më tej nga dita e Mërkurë deri të Premten (si dhe të Shtunë deri në orët e drekës) pritet që moti të jetë i kthjellët në të gjithë territorin me vranësira të pakta kalimtare. Për tu theksuar vetëm janë te mperaturat (sidomos të ditës së Enjte dhe asasj të Premte) ku vlerat e mesditës do të na rikthejnë ndj esinë e ditëve të verës!!!”

TE TJERA