Perfundon pas hekurave Henri Çili, ja cila eshte arsyeja

231

Dosja.al zbulon se mbrëmjen e të enjtes është pra. ngosur për llogari të Gjykatës së Gjirokastrës, pronari i Universitetit Europian të Tiranës, njëherazi dhe botuesi, Henri Çili.

Burimet bëjnë me dije se Çili bashkë me një bashkëpunëtor të tijin, janë arr. estuar dhe janë transferuar nën forca të shumta pol. icore drejt qytetit jugor.

Ende s’ka informacione për arsyet e ndalimit, por dyshohet se urdhër arr. esti është lëshuar për shkak të një kallëzimi për ndërhyrje tek një gjyqtar për lir. imin e një të bur. gosuri, identiteti i të cilit ende nuk dihet.

Gjithashtu forca të shumta pol. icore kanë bërë rret himin e Universitetit Evropian të Tiranës, ku janë zhvilluar kontrolle përgjatë natës. Të dhënat janë ende paraprake dhe pritet ende një reagim zyrtar nga Pol. icia e Shtetit