Nese keni keto 10 shenja ju duhet te konsumoni menjehere vitamine C

195

Vitamina C është jashtëzakonisht e rëndësishme për të mbajtur trupin shëndetshëm dhe që të funksionojë siç duhet. Ju duhet të merrni sasinë e duhur të saj çdo ditë, sepse, ndryshe nga vitaminat e tjera, vitamina C nuk qëndron në sistemin tuaj për shumë kohë.

 

Mungesa e vitaminës C në trupin tuaj mund të çojë në një jetë me cilësi të ulët dhe simptoma shqetësuese. Sidoqoftë, ato mund të ndryshohen mjaftueshëm duke shtuar vitaminë C në dietën tuaj. Ne jemi këtu për t’ju ndihmuar të njihni shenjat e mungesës së vitaminës C që në fillim, kështu që ju mund të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm menjëherë.

 

Mishrat e dhëmbëve shpesh janë të fryrë dhe gjakosen shpejt.

Vitamina C është thelbësore për shëndetin e mishrave. Nëse nuk po merrni mjaftueshmërinë ditore, ka të ngjarë që të zhvilloni gingivit. Nëse ndiheni sikur po kujdeseni mirë për higjenën tuaj të dhëmbëve, por akoma keni mishra të enjtur dhe të gjakosur, provoni të merrni më shumë vitaminë C.

 

Mavijoseni shumë lehtë dhe plagët tuaja duan një jetë të tërë për t’u shëruar.

Nëse ju krijohen shenja shumë shpejt, ka shans që në sistemin tuaj ju mungon vitamina C. Për fat të mirë, kjo mund të rregullohet nëse hani agrume dhe perime çdo ditë. Për më tepër, nëse gërvishtjet dhe shenjat tuaja duan më shumë kohë për t’u shëruar, kjo është gjithashtu një shenjë për ju që ju duhet të përmirësoni marrjen tuaj të vitaminës C. Trupit i duhet vitamina C për të prodhuar kolagjen, prandaj konsumoni sa më shumë fruta.

 

Flokët tuaj janë të brishtë dhe bien lehtësisht.

Nëse jeni duke përjetuar humbje dhe dobësim të flokëve, shanset janë që nuk po merrni dozën tuaj ditore të vitaminës C. Para se të shpenzoni një grumbull parash për produktet e flokëve, provoni të hani ushqime të pasura me vitaminë C si brokoli dhe kivi. Shumë ushqime që konsumohen së tepërmi kanë më tepër se mjaftueshëm vitaminë C, kështu që nuk është e nevojshme të merrni suplemente. Gjithçka që ju nevojitet është një dietë më e shëndetshme.

 

Keni dhimbje të shpeshta të nyjeve.

Dhimbja në nyje është një shenjë e hershme shumë e zakonshme e mungesës së vitaminës C. Për shkak se vitamina C është një antioksidant kaq i fuqishëm, mungesa e saj në trupin tuaj mund të çojë në inflamacion i cili mund t’i bëjë nyjet të dhembin. Dhimbja e kyçeve mund të jetë mjaft e lodhshme kështu që ta bëni marrjen e vitaminës C një pjesë të rutinës suaj të përditshme është një ide e mirë.

 

Ju sëmureni vazhdimisht dhe imuniteti juaj mund të përdorë një nxitje.

Nëse keni raste të shpeshta të gripit, ftohjes dhe inf.eksio.neve, atëherë ndoshta imuniteti juaj po dobësohet. Vitamina C stimulon prodhimin e qelizave të bardha të gjakut, të cilat luftojnë kundër sëmundjeve infektive dhe pushtuesve të huaj. Nëse jeni vazhdimisht i sëmurë, kjo do të thotë që reagimi juaj imunitar është i dobët dhe duhet ta rritni atë duke rritur konsumimin e vitaminës C.

 

Ju keni fituar peshë pa asnjë arsye të dukshme.

Nëse nuk keni kaluar nëpër ndonjë ndryshim të madh në stilin e jetës tuaj, por akoma keni fituar peshë, mund të ketë lidhje me mungesën e vitaminës C. Hulumtimi i hershëm tregon një lidhje midis mungesës së vitaminës C dhe yndyrës së lartë të trupit, veçanërisht yndyrës në bark. Vitamina C ndihmon trupin tuaj të djegë dhjamin në mënyrë më efikase, kështu që nxirreni atë sallatën që po mendonit të hanit!

 

Ju ndjeheni të përgjumur dhe të lodhur gjatë ditës.

Nëse jeni duke fjetur sa duhet gjatë natës, por akoma ndiheni të ngadaltë gjatë ditës, atëherë është e mundur që nuk po merrni mjaftueshëm vitaminë C. Lodhja është një nga sim.pto.mat e shumta që vjen nga mungesa e vitaminës C në trupin tuaj . Ka të ngjarë që do të ndjeheni më pak të lodhur pasi të rregulloni marrjen tuaj ditore. Hani një kivi në vend që të pini disa filxhanë kafe!

 

Lëkura juaj duket e thatë.

Siç e thamë edhe më parë, vitamina C është super e rëndësishme për prodhimin e kolagjenit. Kjo do të thotë që nëse nuk po merrni mjaftueshëm vitaminë C, lëkura juaj ka më shumë të ngjarë të duket e thatë dhe e rrudhur pasi kolagjeni e bën lëkurën tuaj të shkëlqejë. Nuk është çudi që ka kaq shumë serume të shtrenjta të vitaminës C në tregun e kujdesit për lëkurën!

 

Ju del shpesh gjak nga hunda.

Gja.kde.rdhjet e hundës zakonisht nuk janë të rre.zik.shme për shëndetin tuaj të përgjithshëm, por nëse i përjetoni ato shpesh, mund të nënkuptojë gjithashtu që trupi juaj ka nevojë për më shumë vitaminë C. Hunda juaj është e mbushur me enë të imëta të gjakut dhe vitamina C është e rëndësishme për t’i mbajtur ato që të mos dobësohen. Nëse nuk janë mjaftueshëm të forta, atëherë mund të shkaktojë gjakderdhje të hundës.

 

Thonjtë tuaj janë të hollë dhe të dobët.

Trupi ka nevojë për vitaminë C në mënyrë që të thithë më mirë hekurin. Nëse sistemi juaj ka mungesë të vitaminës C, mund të çojë në ane.mi me mungesë hekuri, e cila shkakton thonjtë e brishtë. Nëse keni provuar një forcues të thonjve, por nuk keni parë ndonjë rezultat, mbase përmirësimi i dietës tuaj me fruta dhe perime më të freskëta, në të vërtetë mund ta rregullojë këtë çështje dhe të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm, per cdo perllogaritje te sasise per Vitaminen C qe duhet te merrni konsultoheni me mjekun