Vetitë e dobishme dhe vlerat ushqyese të preshit

314

Preshët janë një perime që i përkasin familjes Liliaceae, njësoj si hudhra dhe qepa, ato kanë një aromë delikate dhe tërheqëse, ato janë shumë të gjithanshme në kuzhinë.

 

Rritet në të gjithë botën, është një burim i pasur me ujë, kripëra minerale, vitamina dhe fibra. Pra, mund të përkufizohet si një ushqim diuretik që gjithashtu sjell dobi të zorrëve, ai gjithashtu mund të konsumohet nga njerëzit që ndjekin një dietë me kalori të ulët.

 

Në kuzhinë zëvendësohet me qepë për përgatitjen e recetave të ndryshme, ka një shije më delikate, të rekomanduar në krahasim me qepën dhe preferohet nga njerëzit që nuk ju pëlqejnë aromat e forta. Përdoret vetëm pjesa e bardhë, ajo mund të hahet si e papjekur, ashtu edhe e gatuar.

 

Preshi konsumohet në kuzhinë, jo vetëm për aromën e tij delikate dhe të lehtë, por edhe falë vetive të dobishme, le të zbulojmë se cilat.

 

1.Pastron trupin dhe stimulon diurezën: falë përmbajtjes së lartë të ujit, fibrave, vitaminave, kripërave minerale dhe antioksidantëve. Ata e quajnë veten miq të mëlçisë, zorrëve, veshkave, fshikëzës dhe traktit urinar në përgjithësi. Kryen një veprim antioksidues, falë kaliumit që përmban ai, i cili ndihmon në heqjen e trupit të toksinave, duke pastruar kështu veshkat, traktin respirator dhe mushkëritë.

 

2.Ul nivelin e kolesterolit: preshi si hudhra, përmban allicin, i cili është një enzimë që ka veti antibakteriale, antivirale, shumë e dobishme pasi shkon për të ulur nivelin e kolesterolit të keq në gjak.

 

3.Ato ndihmojnë për të humbur peshë: siç u tha tashmë, ata që ndjekin një dietë me kalori të ulët mund të konsumojnë rrjedhje pa asnjë problem, sepse ato përmbajnë pak kalori. Për më tepër, falë fibrave të përfshira në to, ato rritin ngopjen.

 

4.Përfitimet për sistemin tretës: ndryshe nga qepa, e cila promovon formimin e ajrit në stomak, preshët janë aleatë për mirëqenien e stomakut. Ata kanë veti carminative, të cilat zvogëlojnë formimin e gazrave, prandaj rekomandohen për njerëzit që vuajnë nga aerofagia, sepse lehtësojnë tretjen. Ata kanë një fuqi paksa qetësuese, falë fibrave ndihmojnë edhe në rast të kapsllëkut.

 

5.Miqtë e lëkurës: Preshët përmbajnë antioksidantë, polifenole, të cilat ngadalësojnë procesin e plakjes qelizore. Falë silicës, të përmbajtura në to, ndihmon lëkurën, duke e mbajtur atë elastike dhe të tonifikuar për më gjatë.

 

6.Ul presionin e gjakut dhe mbron zemrën: alicina i mban enët e gjakut më elastike, duke dëshmuar të dobishme në rast të hipertensionit, por edhe praninë e kaliumit, i cili rregullon presionin e gjakut. Rrjedhjet parandalojnë formimin e mpiksjes së gjakut, duke mbrojtur kështu zemrën nga sulmi në zemër dhe goditjet në tru.

 

Vlerat ushqyese i referohen 100 gramave: Uji 83 g, sheqernat 3.9 g, proteina 1.5 g, karbohidratet 1,8 g, kalium 180 mg, natriumi 20 mg, kalcium 59 mg, magnezi 28 mg, filozof 35 mg, lipidet 0.3 g (02 g acide yndyrore të pangopura), vitamina A 1667 IU, vitamina C 12 mg, vitamina K 47 mcg, vitamina E 0.9 mg.

 

Preferohet të kufizohet konsumi në subjekte me: presion të ulët të gjakut, mosmbajtje urinare, alergji ndaj nikelit: sepse preshët mund të përmbajnë gjurmë të këtij metali