Marrëdhëniet Shqipëri-Kosovë, Arta Dade ‘i jep goditjen’ e fortë kryeministrit Rama

456

Ish-ministrja e Jashme Arta Dade, ka folur në studion e Abc News për takimin e sotëm mes kryeministrit Edi Rama me homologun kosovar Albin Kurti.

Pjesë nga biseda në studio:

Arta Dade: E rëndësishme është që të kemi një bashkëpunim në dobi të qytetarëve dhe për t’i vënë në lëvizje ato që duken sikur janë në vend numëro, janë shkruar shumë marrëveshje, por shumë pak janë bërë për t’i zbatuar këto marrëveshje. E rëndësishme është cila është thelbi.

Unë e kam ndjekur Kurtin kur fitoi zgjedhjet dhe e vuri theksin te zbatimi i këtyre marrëveshjeve nuk ka asnjë dobi që ato të mbeten në letër. Unë besoj që meqë është bërë shumë pak, kjo do të thotë zëre se është një fillim i ri. Dhe fakti që Rama ka pasur edhe përplasje me Haradinajn besoj se ka shprehur një vullnet të ri për një fillim të ri.

Gazetari: Kryeminitri Rama tha në rast se do të bashkëpunonim në kuadër të bashkëpunimit rajonal askush nuk e ka penguar për Shqipërinë e madhe. Si do e këshillonit kryeministrin?

Arta Dade: Unë nuk besoj se ai merr në konsideratë këshillat e tjerëve që janë me përvojë. Unë kam qenë ministre e jashtme me Majkon dhe Metën, besoj se Nano dëgjonte më shumë dhe ishte më i ditur në fushnë e politikës së Jashtme se kryeministri aktual. Ka shumë kufizime në këtë fushë, dhe po të mos ishte shumë gjëra do të ishin zhbllokuar. Rasti i fundit me Haradinaj është i papranueshëm. Marrëdhënia me Kosovën dhe organizmi i mbledhjeve të përbashkëta janë disa hapa pozitivë.

Duhet thënë që ky parim i bashkëpunimit rajonal është si parakusht. Minishengeni ballkanik nuk është vetëm Serbia, Shqipëria, Mali i Zi apo Maqedonia. Ballkani ka 12 shtete. Hap diskutim terminologjia. Për mua është një term që nuk qendron, sepse Shengeni Europian ka të bëjë me elementë shumë të tjerë ndryshe nga ata që kanë përdorur në këto takime të vakëta.

Gazetari:Kur Thaci deklaroi se nuk do vinte në Tiranë, Rama tha se i ishte imponuar Vucic që kosovarët të vinin dhe të uleshin në tryezë.

Arta Dade: Këtë e thotë kryeministri, por nuk e kemi dëgjuar të artikuluar nga Vuçiç, nga ai kemi dëgjuar të mohonte masakrën e Recakut. Unë pata një takim me disa të rinj dhe thonin cfarë ka ndodhur me kryeministrin e Shqipërisë, se Rama e ka izoluar Kosovën. I fundit fare është procesi i Berlinit që është edhe Kosova, ne s’kemi pse të marrim pjesë ku Kosova është e përjashtuar. Paraprakisht bisedohet me të gjithë aktorët shqiptarë. Nëse kryeministri i Shqipërisë cilido që të jetë nuk merre në konsideratë, madje është dhe një nga kërkesat që ka Kushtetuta, nisu nga kjo është edhe etike që kur ti ndërmerr një hap që ka të bëjë me bashkëpunimin rajonal,

seps ti je vendi amë thjeshtë për një etikë dhe që kombi shqiptar është një dhe i pandarë këtë nuk po e them unë për herë të parë. Interesat i kemi të përbashkëta, dhe kjo duket në rrugëtimin drejt BE, janë shprehur për integrimin në NATO. Për sa kohë ne kemi një orientim të përbashkët atëherë pse të mos bashkëpunojmë. Kryeminustri nuk duhet ta largojë nga vetja e vet që ne duhet të lobojmë, cfarë bëri ministria e jashtme e Shqipërisë që nuk u anëtarësua Kosova në Unesco. Çfarë bënë vendet tona aleate? Munguan vetëm tre vota.