SHKODER, ATY KU BEBET LINDIN MES MYKUT DHE LAGESHTIRES

Spitali Rajonal i Shkodrës, vendi ku taksohesh për parking pa hyre në brendësi. Pa përmendur këtu barnat që spitali asnjëherë nuk i ka e as me minimalen një vigon.

Shëndetësi falas, por për një lindje duhet “miku i mirë” të të rezervojë një “suite” në maternitetin e Shkodrës.

Nga faqja e kryeministrit shpesh here na shfaqen spitale që në shumë raste i ngjajnë si hotele me 3-4 yje. Në të vërtete në shumicën e tyre është e kundërta dhe thjesht na behet show televiziv.

Një denoncim në faqen tonë kane mbërritur disa fotografi ku qytetari ankohet për kushtet në maternitetin e Shkodrës ku, fëmijet e porsalindur duhet të fillojnë ditët e para të jetës së tyre mes mykut dhe lagështirës.

Kjo është një gjendje aspak normale për te mos thëne e paprecedent pasi në ketë martenitet dukshëm nuk ofrohen as kushtet minimale.

Ne një vend aty ku duhet te “lulëzoje jeta” qe aty nis dhe të dhe përballesh me të tilla gjera që të gjithë i dimë që janë shumë të dëmshme për shendetin imagjinoni per nje te porsalindur…

Dhe lind pyetja: Po Shqiperia kur do behet…?

Me poshte mesazhi:

 

Por çfarë simptomash ka myku dhe sa problem është qe një fëmije të qëndroje në këto kushte? 

Myku ndikon aparatin respirator, pra hundën dhe gojën e fëmijëve, por edhe të të rriturve, shkakton alergji.

Aspergilus rritet shumë në ambientet e ngrohta dhe të lagështa duke rrezikuar më shumë fëmijët me mykotoksinën. Penicillium, apo penicilina, mund të bëhet i rrezikshëm për temperaturën e lartë dhe astmën tek fëmijët.

Stachybotrys, ose myku i zi, është lloji më i rrezikshëm i mykut, i cili ndikon seriozisht në frymëmarrje, probleme me memorien dhe dëgjimin, marrje mendsh, simptoma të ngjashme me gripin si dhe hemorragji në mushkëri.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME