HYRJELAJMEAKTUALITETNjihuni me “surprizat” e motit, ja ku do të bie borë në...

Njihuni me “surprizat” e motit, ja ku do të bie borë në natën e Vitit të Ri

Në pragun e ndërrimit të viteve, shqiptarët do t’i shoqërojë moti me diell, por me temperatura të ulëta. Sipas meteorologëve, temperaturat do zbresin nga kjo e shtunë duke kulmuar në ditën e ndërrimit të viteve, ku në veri dhe juglindje pritet të ketë reshje dëbore.

 

Ndërkohë temperaturat pritet të jenë të ulëta në mëngjes ku në zonat malore pritet të shënohen vlerat -5,-6 ndërsa vlerat maksimale pritet të shënohen përgjatë shtrirjes perëndimore me 10-11 gradë. Parashikohen reshje në formë dëbore, por në sasi të pakta.

 

Madje dhe në ditët e para të vitit 2020 do të përjetojmë temperatura të ulëta, por sërish priten ditë me diell.

 

Temperaturat e ulëta rikthejnë rrezikun për shfaqjen e virozave, ndaj mjekët këshillojnë mbartjen e veshjet që përballojnë temperaturat.

TE TJERA

spot_img